avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire copii. Exheredare Buna ziua, Cum este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire copii. Exheredare Buna ziua, Cum este corect si ...

Dezmostenire copii.
Buna ziua,
Cum este corect si legal sa se faca o dezmostenire pentru 2 copii din 4 care sa nu beneficieze de nimic din bunurile parintelui sau intr-o cota foarte mica, mai exact sa nu aiba cai legale de a ataca testamentul in instanta.
Am citit ceva de exheredare- sanctiune, ce anume inseamna asta?
Se poate reduce in testament % din ce le revine, adica le lasa mostenire 5 % din 20 % cat li se cuvine.
Multumesc mult!
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
Nata88, utilizator
Cel mai recent răspuns: Elena Andreea , administrator 14:37, 23 Mai 2022
Exheredarea sau dezmoștenirea se referă la situația în care testatorul înlătură de la moștenire anumite rude.
În momentul realizării testamentului, se poate introduce acest aspect, prin care testatorul îi dezmoștenește pe doi copii.
Pentru că cei doi copii sunt descendenții testatorului, aceștia sunt moștenitori rezervatari, astfel că, în ciuda exheredării făcută de tatăl lor, vor beneficia de rezerva succesorală. Rezerva succesorala se constituie din acea parte a mostenirii care revine ,in mod obligatoriu, mostenitorilor rezervatari, chiar impotriva vointei defunctului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire nexusm nexusm Va rog, am nevoie de o mana de ajutor. Speta 1: defunctul are o sotie, un fiu si parintii in viata. Prin testament, isi dezmosteneste fiul, dar fara a ... (vezi toată discuția)
Mostenire teo2304 teo2304 as dori sa stiu,daca sotul are un copil dinaintea casatoriei,acest copil cum ar putea fi dezmostenit? (vezi toată discuția)
Mostenire georginica georginica Eu si sotul meu nu avem copii, in schimb sotul are un copil dintr-o alta casatorie. Intrebarea mea este ce fel de contract juridic, care nu poate fi atacat ... (vezi toată discuția)