avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate bibi2018

Activitate bibi2018

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc frumos

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Copiii respectivi sunt moștenitori rezervatari, astfel încât, și în pofida voinței tatălui lor, legea le da dreptul la o parte din apartamentul respectiv, reprezentând rezerva succesorală( adică 1/2 din cât le-ar fi revenit în mod normal de la tatăl lor daca acesta nu dona apartamentul respectiv sorei lui).
Așadar, copiii trebuie sa ceară în instanță reducțiunea liberalităților excesive/raportul dinatiilor și să se judece cu mătușa lor, daca aceasta nu se va înțelege de buna voie cu ei sa ii despăgubească pentru acea rezerva succesorală pe care le-o lasă legea copiiilor, că moștenitori rezervatari.
Atenție, atacarea în instanță de către copii a matusii trebuie făcută maxim in 3 ani de zile de la decesul tatălui lor.
Va recomand să apelați la serviciile unui avocat din zona dvs.!

Bună ziua ,socrul meu a decedat recent si din viata a donat sorei lui apartamentul lui .Pe cf zice ca is lăsat 1/4 cota actuala și 1/4 inițială. Spuneți-mi va rog copii lui ce drept are? și unde trebuie sa mergem sa ne interesam ?
Nu știm nimic mătușa nu nea dat nici un detaliu doar a zis ca a fost dorința lui ea fiind notar.Nu știm legile și nici cum sa aflam .

raluk0207 a scris:

Ei care? Și cum i-a "lasat"? Cum se cheamă actul?

Bună ziua tatăl meu a decedat și ia lăsat apartamentul la sora ei .Noi fiind doi copii ai lui nu avem nici un drept?