Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, socrul meu a decedat recent si din viata a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, socrul meu a decedat recent si din viata a donat ...

Bună ziua ,socrul meu a decedat recent si din viata a donat sorei lui apartamentul lui .Pe cf zice ca is lăsat 1/4 cota actuala și 1/4 inițială. Spuneți-mi va rog copii lui ce drept are? și unde trebuie sa mergem sa ne interesam ?
Sigur i-a făcut donație sorei lui`? Nu i-o fi făcut contract de întreținere`?
Cine la îngrijit la bătrânețe, și cine a suportat cheltuielile de îngrijire, și apoi de înmormântare`?

Pentru o eventuală atacare a contractului de donație (sau de întreținere), trebuie să deschideți proces la judecătorie, însă nu veți obține nicidecum anularea contractului, ci în cel mai fericit caz puteți obține reducțiunea liberalităților excesive dacă e cazul.

Dacă instanța o să vă accepte acțiunea, sora socrului tot va rămâne cu 50% din cât avea dreptul inițial.

Dar dacă sora lui l-a întreținut material în ultimii lui ani de viață, există posibilitatea ca copii lui să nu câștige procesul, și în final să se aleagă doar cu eventuale cheltuieli de judecată.
Dapix, utilizator
Bună ziua!
Copiii respectivi sunt moștenitori rezervatari, astfel încât, și în pofida voinței tatălui lor, legea le da dreptul la o parte din apartamentul respectiv, reprezentând rezerva succesorală( adică 1/2 din cât le-ar fi revenit în mod normal de la tatăl lor daca acesta nu dona apartamentul respectiv sorei lui).
Așadar, copiii trebuie sa ceară în instanță reducțiunea liberalităților excesive/raportul dinatiilor și să se judece cu mătușa lor, daca aceasta nu se va înțelege de buna voie cu ei sa ii despăgubească pentru acea rezerva succesorală pe care le-o lasă legea copiiilor, că moștenitori rezervatari.
Atenție, atacarea în instanță de către copii a matusii trebuie făcută maxim in 3 ani de zile de la decesul tatălui lor.
Va recomand să apelați la serviciile unui avocat din zona dvs.!
Buna ziua,

Copiii sunt mostenitori rezervatari, se pot adresa instantei de judecata, in vederea reductiunii liberalitatii excesive.

Dacă în urma determinării valorii concrete a rezervei succesorale se constată că liberalitățile făcute de defunct (donații și/sau legate) depășesc cotitatea disponibilă, aducând atingere rezervei, ele urmează să fie reduse în limitele cotității disponibile. Art. 1092 Cod civil prevede în acest sens că: „După deschiderea moştenirii, liberalităţile care încalcă rezerva succesorală sunt supuse reducţiunii, la cerere.”

Reducțiunea este o sancțiune civilă aplicabilă liberalităților excesive, lipsindu-le de eficacitate în măsura necesară întregirii rezervei, dar fără a atrage nulitatea lor..

Potrivit art. 1093 Cod civil, „Reducţiunea liberalităţilor excesive poate fi cerută numai de către moştenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum şi de către creditorii chirografari ai moştenitorilor rezervatari.” Astfel, reducțiunea poate fi invocată de:

Moștenitorii rezervatari – în favoarea cărora rezerva și mijlocul ei de apărare au fost instituite de lege, dar numai dacă aceștia au acceptat moștenirea și nu au renunțat la dreptul de rezervă după deschiderea moștenirii.
Pe cf zice ca is lăsat 1/4 cota actuala și 1/4 inițială.

adica cum cota initiala si cota actuala ?
1/4 si cu 1/4 , fac o jumatate de casa, cire mai are o jumatate ?
Mulțumesc frumos

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Copiii respectivi sunt moștenitori rezervatari, astfel încât, și în pofida voinței tatălui lor, legea le da dreptul la o parte din apartamentul respectiv, reprezentând rezerva succesorală( adică 1/2 din cât le-ar fi revenit în mod normal de la tatăl lor daca acesta nu dona apartamentul respectiv sorei lui).
Așadar, copiii trebuie sa ceară în instanță reducțiunea liberalităților excesive/raportul dinatiilor și să se judece cu mătușa lor, daca aceasta nu se va înțelege de buna voie cu ei sa ii despăgubească pentru acea rezerva succesorală pe care le-o lasă legea copiiilor, că moștenitori rezervatari.
Atenție, atacarea în instanță de către copii a matusii trebuie făcută maxim in 3 ani de zile de la decesul tatălui lor.
Va recomand să apelați la serviciile unui avocat din zona dvs.!