Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua tatăl meu a decedat și i-a lăsat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua tatăl meu a decedat și i-a lăsat apartamentul la ...

Bună ziua tatăl meu a decedat și ia lăsat apartamentul la sora ei .Noi fiind doi copii ai lui nu avem nici un drept?
bibi2018, utilizator
Ei care? Și cum i-a "lasat"? Cum se cheamă actul?
ba da aveti dreptul. In calitate de mostenitori rezervatari aveti dreptul si aveti si sanse daca atacati actul tatalui dvs catre sora lui - acum depinde si de ce act este vorba...
MYRA CIMPEAN , Avocat
Nu știm nimic mătușa nu nea dat nici un detaliu doar a zis ca a fost dorința lui ea fiind notar.Nu știm legile și nici cum sa aflam .

raluk0207 a scris:

Ei care? Și cum i-a "lasat"? Cum se cheamă actul?

puteti obtine online de pe siteul ANCPI un extras de carte funciara pt imobil si vedeti cine il detine si in ce baza

[ link extern ]
MYRA CIMPEAN , Avocat
Da, dar pentru asta trebuie sa știți numărul cadastral al imobilului.