avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate George6891

Activitate George6891

Îmi poate spune cineva ce pot face în cazul în care am 3 popriri pe salariu..iar angajatorul meu îmi oprește câte 1200 lei în fiecare luna ..la început a platit 5 luni de zile la ANAF ..defapt 4 ca într-una din cele 5 nu a platit deloc..dar banii mi i'a oprit...iar din august pana în prezent n'a mai platit nimic..și.mi'a oprit în fiecare luna bani..ce pot face
Eu aici in Italia m-am angajat...șeful meu are firma românească..și ia lucrări aici în Italia...contractul este romanesc...salariu este de 3150 lei...

Cornel Vasile a scris:

Poprierea se face pe venitul net .. suntreti sigur ca pe statul de plata figurati doar cu 3150 lei ???.. partea cu 1700 euro nu o inteleg de unde provine ..daca va pune poprire pe ea, atunci inseamna ca sunt fiscalizati.

Domnule consilier...salariu meu net realizat ..adică bani în mana...iau 3150...restu pana la 1700 de euro..ii iau aici în Italia...mai la negru sau nush cum face...eu dacă ii cer un fluturaș sau adeverință de venit..apare 3150 net...nu 1700 euro..poprirea se face pe salariu net..cat apare pe statul de plata ..sau nush

Cornel Vasile a scris:

Atunci daca salariul realizat este de 1700 euro, atunci din acestia trebuie sa vi se retina poprirea.

Eu lucrez în Italia..dar cu contract romanesc..iar pe contractul rom. Salariul meu este de 3150 lei Net...dar eu lucrez jn Italia...și aici ma plateste cu 8.5 euro pe ora...în total ch cei 3150 lei...iau 1700 de euro...

Cornel Vasile a scris:

Poprirea se face pe venitul net realizat ... de unde rezulta cei 1700 EURo???

Pai îmi oprește 1200 lei..dar acum vrea sa oprească mai mult..Eu în contract salariu net este de 3150...iar banii care ii iau aici în Italia..ori îmi baga pe card ..ori îmi da Cash.. eu nu am văzut niciun fluturaș ca și cum as lua salariu de 1700 de euro...
Eu știu ca o poprire se face pe salariu Net care apare în contract
Cornel Vasile a scris:

Trebuia sa va opreasca de cand ati inceput munca in Italia..

Ma poate ajuta și pe mine cineva...Am 3 popriri pe salariu.Eu lucrez în Italia dar cu contract romanesc..adică salariu în România este de 3150 lei Net...și în Italia cu totul iau undeva la 1700 de euro.pe luna ..deci adunați cu cei 3150 lei..șeful meu pana acum îmi oprea 1200 lei..pe luna...iar acum spune ca trebuie să-mi oprească 30%din 1700 de euro...este normal?