avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate SORINA09

Activitate SORINA09

Doamna draga,
V-am rugat frumos sa nu mai interveniti pe postarea mea, si totusi o faceti. Nu v-am solicitat personal o opinie si va rog sa va abtineti. Cum am mai spus, nu aveti tabloul complet, lipsesc foarte multe date din poveste, si doar va dati cu presupusul, desi nu va priveste. Nu intentionez sa imi expun aici viata personala si sa va ofer toate detaliile, ca sa va stergeti din cap tot scenariul pe care vi-l faceti, pentru ca nu acesta este scopul postarii mele.

Postarea include 2 intrebari la care am primit deja raspunsuri. Mi s-au clarificat dubiile si acum imi cunosc mai bine drepturile si obligatiile. Atat!Nu inteleg de ce continuati sa faceti acest ping-pong.

In concluzie, va multumesc pentru partea de informatii oferite strict pe topic, iar pentru restul, va reamintesc ca suntem pe un forum juridic, si nu unul de talk show, asadar ar trebui sa ne limitam doar la subiecte din sfera juridica.
O seara buna!

Foarte bune sugestii, multumesc!O sa ii propun ambele variante si sa speram ca putem evita un proces inutil.

gi-jane2 a scris:

Propuneti sa mergeti impreuna la un evaluator sa evalueze casa si sa ii dati cat trebuie.
Puteti apela și la un mediator, nu e un interesul niciunei parti sa inceapa un proces

Va multumesc din nou pentru interventiile punctuale si pe subiect.

Asa cum ati intuit, nu intentionez sa fentez pe nimeni, vreau doar sa cunosc mai bine drepturile si obligatiile noastre, de aici si intrebarile din postarea initiala. Consider ca scopul acestei comumintati este sa ofere suport, nu sa fie un mediu in care fiecare sa faca afirmatii de natura personala, pe langa topic, si in necunostinta de cauza.

Totodata, vreau ca sulta ce urmeaza sa o platesc, daca ajungem la un acord, sa fie una cat mai aproape de realitate, nu la un suprapret, mizand pe o oarecare intimidare prin intermediul unei notificari de la avocat.

O zi frumoasa!
gi-jane2 a scris:

"Iaca mâine, se duce sora la politie cu certificatul de moștenitor și își face buletinul la aceeași adresă"
Asa, și? Care e faza? Ce avantaj are daca isi face buletin la adresă? Nu intra în casa fără ca mama sa o lase. Cam asta, pe scurt.
În rest, nu rezulta de nicăieri ca vrea cineva sa ii ia copilului dreptul, are acea cota și poate ieși cand dorește din indiviziune, daca considera ca I se oferă 3 lei, are varianta instantei, unde se va evalua, iar daca nu i se plateste, poate executa silit hotararea.
Nu o fentează nimeni cu nimic , dar nici nu poate veni sa doarma cu ele în pat daca vrea ca mai trebuie sa fie de acord și cele ce ocupa casa.

@raluk0207

Va multumesc pentru timpul dedicat pentru a raspunde acestei postari, dar v-as ruga sa nu mai dati cu presupusul pe langa subiect. Nu cunoasteti situatia in detaliu, nu ne cunoasteti personal, si faceti niste afirmatii destul de jignitoare, ca sa nu spun mai mult.

Uneori este mai bine sa dai scroll si sa treci mai departe, daca nu ai nimic util de spus si strict pe subiect.
Stiu ca asa ne place noua, romanilor, sa ne dam cu parerea, doar ca sa ne aflam in treaba, dar uneori tacerea este sfanta.

Ps: o sa va rog sa ignorati postarea mea.

O seara buna si linistita va doresc!
@gi-jane2

Multumesc mult pentru raspunsuri, pentru incurajari si pentru activitatea de pe acest grup.
Voi incerca sa ajungem la un numitor comun, ca sa incheiem acest capitol din viata noastra.
@Madalina Mihaela I. Moceanu

D-na avocat, va multumesc mult pentru raspunsuri. Ati fost punctuala si ati reusit sa faceti putina lumina in situatia curenta.

Bunurile ce au intrat in masa succesorala sunt casa si un loc de veci, deci nu exista altceva pentru un eventual schimb.

Pe cat posibil, voi incerca sa ajung la o intelegere, pentru a evita un proces lung, costisitor si aducator de stres, mai ales pentru mama. Daca ajungem la un numitor comun, este de ajuns sa mergem doar eu si sora la notar pentru acest partaj sau trebuie sa fie si mama prezenta?

Multumesc din nou!
Mama locuieste in casa, dar si eu temporar (am un bebelus si mama ma ajuta cu el). Sora mentionase o suma initial, eu nu i-am raspuns pana pe 1 decembrie, i-am scris ieri dimineata ca sa stabilim o zi sa discutam, si acum ne-am trezit cu aceasta instiintare.

gi-jane2 a scris:

Nu aveti de ce sa ii dati chei, daca mama locuieste acolo.
Aveti banii de sulta, vreti sa pastrati casa ?

Buna ziua!
As avea rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii legate de iesirea din indiviziune.
Tata a decedat in iunie. In urma decesului am ramas ca si mostenitori eu, sora vitrega (de pe tata), si mama. Desi nu ne intelegem cu sora vitrega, am acceptat sa facem succesiunea la notar, act incheiat pe 7 noiembrie. Sora isi doreste bani pentru partea ei (3/16), si mi-a dat termen pana pe 1 decembrie ca sa ii dau un raspuns pentru cumpararea partii (mama nu are posibilitati financiare). Astazi ne-am trezit cu o hartie de la avocatul ei prin care ne solicita ca in termen de 15 zile de la primirea notificarii sa ii predam un exemplar al cheilor imobilului si totodata ne invita la un notar public pentru un partaj amiabil, altfel ne actioneaza in justitie. Intrebarile mele sunt:
1. Suntem obligate prin lege sa ii predam un exemplar al cheilor si in termenul mentionat de avocat? Daca da, care este temeiul legal la baza?
2. Este recomandabil sa mergem in instanta? Aici ma tem de evaluarea imobilului de catre un evaluator. Din cate am inteles sunt usor de "cumparat" de catre una dintre parti, pentru a evalua imobilul la o suma mai mare.
Multumesc!
Multumesc!
Multumesc mult pentru feedback. O zi buna!

Dorin Voicilas a scris:

Eu zic să nu vă complicați. Pe piața imobiliară sunt foarte mulți escroci.

Buna ziua!
Sunt interesata sa achizitionez o casa in Iasi, judetul Iasi, casa care in acest moment este in faza de edificare, conform proprietarului. Aceasta casa, din spusele dumnealui, a fost ridicata anul trecut si terminata anul acesta pe un teren format dintr-o bucata de teren propriu+2 cote indivize, ce reprezinta acces catre drumul public. Dumnealui doreste sa semnam cu agentia imobiliara, asa-numitul contract de rezervare, prin care sa dam avans 1000 eur, suma ce se va scadea din suma totala de plata in momentul semnarii contractului. Totodata, dumnealui, declara ca pentru ridicarea casei a imprumutat bani de la un tert, si ca in momentul semnarii actelor, o parte din bani vor fi transferati catre acesta, si restul in contul proprietarului. Pe actul de vanzare al terenului+cotelor cica ar fi doar proprietarul.+sotia. Contractul de vanzare cumparare al terenului+al unei cote indivize au fost semnate la un notar implicat in escrocherii imobiliare, si care in prezent este fara licenta, ca urmare a unei decizii judecatoresti, si care totodata apare intr-un alt proces pe rol. Dat fiind aceste aspecte, am cateva retineri in a semna acel act de rezervare cu agentia imobiliara, mai ales ca se insista a se incheia actele de vanzare-cumparare la notarul vanzatorului, cel utilizat in cazul contractului de vanzare-cumparare pentru a 2-a cota indiviza de teren (nu este notarul implicat in escrocherii imobiliare).
Am o serie de intrebari la care sper sa primesc raspuns:
1. Cum pot verifica ca cele 2 acte de vanzare-cumparare, semnate la notarul inculpat, sunt veridice, si nu pot avea surprize de genul retrocedari, acte false, etc, si sa ma trezesc ca pierd banii si raman fara casa?
2. Pana la aceasta faza de edificare (actele cica ar fi fost depuse acum 2-3 saptamani), s-au facut verificari pe aceste contracte de vanzare-cumparare de catre vreo institutie, evident daca intra in sarcina lor? Proprietarul mi-a aratat Autorizatia de constructie si Procesul verbal de receptie.
3. Ce riscuri am daca semnez aceasta rezervare, desi casa nu este inca intabulata?
4. Este legal si ok sa platesc unui tert in momentul vanzarii-cumpararii, si nu proprietarului?
5. Per total, ce riscuri am daca continui aceasta cumparare si cum ma pot proteja mai bine? Ce verificari pot efectua si daca este bine sa le fac inainte de a semna rezervarea?
6. Proprietarul si tertul nu doresc sa plateasca acel impozit la stat de 3% si banuiesc ca doreste sa il platim tot noi, dar fara a fi trecuta suma pe acte (inca nu a fost discutat acest aspect). Daca ar fi sa acceptam (putin probabil), care ar fi riscurile?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!