avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate yadlla

Activitate yadlla

Buna ziua,

Prestez servicii pe upwork, emit facturi si încasez in valuta. Încasările nu intra in contul personal, acestea intra in contul de upwork, de acolo ii pot scoate când vreau. Eu nu îmi doresc sa ii scot in fiecare luna, nu am nevoie de bani, sunt doar un venit in plus, deci pot face retrageri numai de câteva ori pe an. Întrebarea mea este cum sa calculez rata de conversie valutara? Calculez numai in momentul in care scot banii sau trebuie sa fac o conversie valutara in momentul in care încasez banii, in momentul in care transfer banii din upwork in contul PFA-ului, iar mai apoi sa calculez diferența dintre cele doua?
Buna ziua,
Am infiintant un PFA, iar pentru inceperea activitatii am nevoie de un laptop. Valoarea acestuia este de 10.000 de lei. Doresc sa il achizitionez si sa il amortizez. Din cate am citit, aporturile de numerar facute la inceperea unei activitati nu sunt impozabile, deci as putea sa imi transfer din propriul cont 10.000 de lei in contul pfa-ului, iar mai apoi sa achizitionez bunul?