avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters69664

Activitate ContSters69664

Răspuns la discuția succesiune intre frati "nefrati"
avocatanghelus a scris:

Sotul dvs nu are nici o sansa sa mosteneasca singur.
Fratele sau are vocatie succesorala si atata timp cat traieste s chiar dupa ce moare i are copiii si/sau sotia acestia vor culege partea sa de mostenire !

Sotia???nu are nici o treaba sotul la mostenire decat daca este vorba de bunuri proprii sau bunuri pe tulpina familiei sale...adica daca fratele d-voastra moare si nu are nici un descendent, sotul supravietuitor, in speta noastra soria lui, nu vine la mostenire...mostenirea faca parte din categoria bunurilor proprii care se desfasoara pe tulpini...ori sotul si sotia nu au nici un grad de rudenie(nu sunt rude) conform dreptului comun
Buna ziua. Atunci cand se incheie un contract de asociere intre doua sc-uri in vederea formarii unui consortiu....aceasta noua asociatie, entitate are personalitate juridica? Adica poate participa la licitatii si achizitii publice aceasca asociatie??Sau mai bine zis cele doua sc-uri pot participa ca o singura persoana juridica in forma acestei asociatii?
P.S. Titlul subiectului este de la o intrebare anterioara cu privire la fuziunea prin absortie....deci nu este titlul subiectului acesta
Buna ziua. Sunt o persoana juridica care are ca domeniu de activitate vanzarea de produse medicale si dezinfectanti si as avea o intrebare pentru d-voastra: in ultimul timp am vandut si distribui la spitale dar si persoane juridice private(cabinete de stomatologie si alte cabinete individuale) produse medicale si dezinfectanti neincheind nici un contract de vreun fel. Factura si chitanta si atat. Intrebarea mea este daca aveam obligatia de a incheia vreun contract cu spitalele carora le-am vandut aceste produse medicale? Si daca exista vreun act normativ care reglementeaza faptele de comert cu institutiile statului. Stiu faptul ca statul nu are calitatea de comerciant...dar vreau sa stiu daca trebuia sa inchei vreun contract. Multumesc anticipat