avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate alina_ung

Activitate alina_ung

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: indeplinesc conditiile sa particip la examenul de promovare in grad?
Sunt expert asistent din aug 2001, treapta 2 am obtinut-o in martie 2006. In perioada mai2006-noiembrie2007 am fost in concediul pentru cresterea copilului. Aceasta perioada de concediu, conf art. 18 alin17 din OUG 148/2005 mi se considera vechime in specialitate? De la serviciul resurse umane al institutiei unde lucrez mi s-a spus ca nu indeplinesc conditiile.Ce inseamana vechime in serviciu?
Va multumesc
As dori sa aflu daca perioada in care am fost in concediu pentru crestere copil se ia in calcul la vechime pentru a promova in grad.Conform legislatiei in vigoare ( HG 611/2008) pentru a promova in grad trebuie sa indeplinesc cumulativ urm:
- 4 ani vecime pe grad ( sunt pe gradul expert asistent din aug 2001)
- 2 ani vechime treapta ( am obtinut treapta 2 in luna martie 2006; in perioada mai 2006-noiembrie 2007 am fost in concediu de crestere copil). Am dreptul sa candidez la examenul de promovare in grad?. De la departamentul resurse umane mi s-a comunicat ca nu am vechime pe treapta. As dori sa aflu conform carui cadru legal concediu pentru crestere copil nu se i-a la vechime. Multumesc.