avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Muraana

Activitate Muraana

Din pacate procesele dureaza perioade lungi de timp ceea ce ma intereseaza este situatia sanatatii lui care se poate deteriora rapid trebuie sa gasesc solutia ca organele competent sa ma ajute sa-l gadesc si sa-i dea protectie sociala El este un om cu studii a avut functii de conducere este lucid dar soarta este crunta
Rog pe un avocat sa-si spuna la ce for tutelar pot sa ma adresez
sa aflu unde este fratele acest lucru este cel mai important acum ,nu exista protectie sociala
in Romania ?
Buna ziua
Am un frate care sta cu fiicele lui si are handicap una din fiice ii va fi tutore ,este in proces de primera tutelei .Problema este ca nu vera sa ne dea voie la frati sa vorbim pe telefon cu el pe pretext de diferite motive ( ca doarme toata ziua )say nu raspuns la telefon
Noi banuim ca l-au bagat intr-un azil Intrebari:cine ne poate spune unde de afla ,ce organ competent din Romania la cine ne puter adresa?
In conditia ca va prim tutela noi fratii msi avem dreptul sa mai tine legatura cu el ,sa vorbim sau sa-l vizitam pe el? Si in caz ca nu ne permite cine este organul la care ne putem adresa ,Noi fratii nu avem incredere in fiicele lui ptr ca nu au avut un comportament normal fata de fratele nostru urmarind numai foloase materiale
Multumesc
Buna ziua
Fratele meu a fost internat intr-un
Spital azil de cele 2 fete facindu-I inainte act de handicap cu boala Altaimer ,are 74 de ani este f.lucid de 2.5 luni de cind l-au internat nu au fost sa-l viziteze niciodata nici fetele nici sotia
Noi fratii nu am stiut de internarea lui cind il suna raspunde una din fete si spune ca doarme sau este la cumparaturi .Fiindu-ne suspect am apelat la politia,ca nu putem vorbi cu el ,astfel politia a facut vizita acasa dindu-ne nr de telefon unde se afla
Dupa parerea noastra el este lucid stie unde se afla si vrea sa paraseasca spitalul azil dar cei de acolo spun ca cine l-a adus trebuie sa-l ea ,adica cele 2 fete
Ele nu mai raspund ne-am deplasat si acasa la ele si tot nu au deschis usa probabil ca nu-l vor sa-l ea acasa .El este f demolarizat vrea acasa era un om activ a terminat facultatea la Iasi si a avut functii de raspundere si vnea la tara la casa parintilor se ocupa cu gradina ,pomi,flori ultina data a fost in luna mai 2023 statea singur acolo se gospodarea si de odata spare internat si cu Altaimer
Fete dupa cite stim de la el sint pensionare de boala psihica si totusi au semnat ptr internarea lui
Cum putem sa-l scoatem de acolo ele nu vor sa vina sa-l scoata nici nu stim ce au de gind ca nu vorbesc cu noi