avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate liuorza

Activitate liuorza

Răspuns la discuția rate restante-blocare conturi
problema este urmatoarea - sotul la serviciu nu a primit nici o decizie de poprire, mie inca nu imi poate retine nimic tinandu-se cont ca sunt in conc.crestere copil , am cei de la banca unde avem contul de salarii ne spun ca nu pot face deblocarea fara o hartie de la banca unde avem creditul pentru retinere doar de 30 % iar acestia spun ca nu ne-o pot elibera pentru ca nu vrea executorul. In cazul asta noi ce facem ? nu ne mai putem intretine , nu mai putem sa achitam absolut nimic. Oare acest executor bancar nu face abuz ? Putem sa depunem o plangere privind abuz in functie? daca da, unde anume?
Multumim
buna ziua
am o problema la care as dori niste lamuriri.Sotul meu este debitor iar eu codebitor la un credit cu care am ajuns in executare.Executorul bancar ne-a blocat conturile retinand tot salariul virat in aceste conturi si nu doar 30% cat prevede legea. Cand am luat legatura cu acest executor pentru a intreba de ce nu s-a retinut doar 30 % din venit (suntem constienti ca datoriile trebuiesc platite , insa, din mai multe motive nu am mai reusit -1.francul elvetian a luat-o razna,2. sotul meu nu a avut serviciu timp de aproape 1 an,3. eu sunt in concediu pentru ingrijire copil)am primit un raspuns consternator "asa vreau eu si nu o sa fiu de acord cu mai putin". Avand in vedere ca mai avem si alte datorii, alte obligatii - intretinere. cresterea copilului ce ne sfatuiti sa facem?
Multumim
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
va multumesc pentru ajutor, sunt de acord cu voi, insa, in convocare era trecuta doar data, ora, locul si...motivele (total neclare...abateri repetate de la regulamentul companiei:()...atat.
si nu este vorba de absente ...intru-cat programul incepe in mod normal la ora 10 si se termina la ora 19 inclusiv sambata iar eu sunt prezent la 8.30 si plec la 20.30 (hmm am functie de conducere...mi-a iesit oricum pe nas...functia asta)
m-am prezentat la cercetare, toata discutia s-a canalizat spre banalitati , lucruri care nu necesitau cercetare disciplinara ...nu erau atat de grave si puteau fi rezolvate printr-un mod foarte simplu COMUNICARE ,acum astept decizia de sanctionare :(, oricum mi-am prezentat ieri demisia. In momentul in care o sa primesc decizia voi hotari ce este de facut (daca o voi contesta in instanta) asta in cazul in care imi vor fi lezate interesele. Pot sa fac acest lucru ...nu?, indiferent daca mi-am dat demisia!
Inca odata va multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
oti a scris:

Am o intrebare (pt. confirmare )data la care angajatorul a luat la cunostinta de abaterea disciplinara este data procesului verbal al comisiei de disciplina (data cand are loc cercetarea disciplinara) corect ?



In primul rand nu stiu despre ce abatere disciplinara este vorba - motivele convocarii nu au fost specificate - de asemenea nu stiu cand considera ei ca a avut loc abaterea disciplinara.
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
Rectific , prin mail convocarea a fost trimisa simbata seara 01.11.2008 iar prin posta cu confirmare de primire luni in data de 03.11.2008 ( oficial data comunicarii- data la care eu am semnat de luare la cunostinta) , nu sunt 5 zile lucratoare !
iar acum la ora 19.30 am primit mail de la seful direct ca raspuns la cererea mea de demisie urmatorul lucru "demisia nu anuleaza convocarea pentru cercetarea disciplinara de maine, la care trebuie sa te prezinti"
Buna seara

am si eu o problema la locul de munca .....(cine nu are...?!:(()
In data de 01.nov. am primit o adresa de la firma la care sunt angajat prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca sunt convocat la cercetare disciplinara pe data de 5.nov. la sediul firmei, motivul abateri repetate (???) de la procedurile companiei. Mentionez ca distanta dintre domiciliul meu si sediul firmei este de aproximativ 460 km.Am luat legatura cu superiorii solicitind sa mi se aduca la cunostinta ce abateri fac obiectul cercetarii mele disciplinare pentru a-mi putea pregati apararea (documente justificative etc) insa acest lucru nu s-a intamplat .... raspunsul a fost "nu stim" si vei vedea atunci. Avand in vedere distanta, timpul foarte scurt pana la data stabilita pentru convocare , precum si faptul ca in perioada celor 4 ani de cand sunt salariat al acestei firme s-a incercat in mod repetat sa fiu determinat sa-mi dau demisia (s-a dus un adevarat razboi psihologic) am anuntat telefonic intentia mea de a nu ma prezenta la aceasta cercetare disciplinara inaintandu-mi totodata si demisia incepand cu data de 04.11.
Intrebarea mea este ; ce se poate intampla acum ...avand in vedere ca mi-am dat demisia , daca nu ma prezint la aceasta cercetare disciplinara ?
Oricum eu imi doresc incetarea raportului de munca cu aceasta companie.

Va multumesc mult si astept raspuns.
Cu stima