avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate Lungu Daria

Activitate Lungu Daria

Buna ziua, as avea mare nevoie sa stiu cum inregistrez un porumbel deja adult pe care trebuie sa-l mut in Anglia din Romania si pentru care mi se cere un cod de identificare. Stiu ca daca e crescut deja nu se mai poate pune acel inel metalic pe picior, dar pot macar sa-i pun o clema si daca da, cum fac asta? Nu exista prea multa informatie online si n-am aflat multe. Multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns. Ma voi duce sa fac un certificat medico legal maine. Ma pot duce cu acesta la politie sa depun o plangere si pot sa cer daune morale fara sa trebuiasca sa merg la audiere? Nu stiu cum sunt exact demersurile, am citit cate ceva despre asta dar de aceea intreb.
Buna ziua, in urma cu cateva saptamani am fost lovita de un baiat cu pumnul in pumn. Ca sa explic mai bine, voiam sa batem pumnul si cand am ridicat pumnul m-a lovit puternic in falange incat cred ca mana mi-a fost luxata. Acum cand strang pumnul nu mai am aceeasi flexibilitate si oasele se vad un pic diferit de cum erau. Plus mai am dureri din cand in cand. Nu am fost la doctor deoarece m-am gandit ca o sa se vindece asa. Intrebarile mele ar fi daca pot sa fac plangere impotriva acestui baiat pentru ca mi se pare foarte nedrept ce a facut, daca pentru asa ceva merita sa faci plangere si cam cat ar costa ulterior. Nu as vrea sa ajung sa ma judec pentru asta dar as vrea sa mi se plateasca niste daune morale. Este posibil asa ceva fara costuri extraordinare?