avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate O-Mihai

Activitate O-Mihai

Proces Verbal in debit
Buna ziua! Am primit amenda pe data de 10 octombrie cu suspendarea permisului de conducere pentru 2 luni (pana pe 25 decembrie). Permisul meu e eliberat in R. Moldova, dar am fost si am scris cerere la politie sa il tina aici pentru ca va fi mai rapid asa. Totusi, cand a ajuns pv-ul de afisare la domiciliu eu nu am fost acasa si a fost returnat de posta (~8 noiembrie). Am fost de cateva ori la primarie la taxe si impozite, dar nu a ajuns acolo nici acum. Exista ceva termeni legali in ceea ce priveste perioada in care pv-ul trebuie sa ajunga la primarie? Ce actiuni pot sa iau in continuare ca sa imi recuperez permisul?
Nu mi-a inmanat procesul verbal, doar mi-a citit repede ce a scris pe el si m-a intrebat daca vreau sa il semnez. Am permis de R.M. si nu stiam ce exact presupune semnatura mea, credeam ca daca semnez admit vinovatia. Acum stiu ca am gresit prin faptul ca nu am semnat...
Multumesc mult pentru ajutor.
Buna ziua!
Am primit amenda pe data de 10 octombrie pentru nearcordarea prioritatii pietonilor. Nu am semnat procesul verbal, iar o perioada nu am fost acasa si de la posta am inteles ca a fost returnat la expeditor. Ar trebui sa merg la statia de politie sau il mai trimit ei odata? As vrea sa pun mana pe procesul verbal cat mai repede, dar nu stiu ce ar trebui sa fac.