avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate laura_coz

Activitate laura_coz

Am fost tamponata de un individ care la scurt timp dupa producerea accidentului si-a abandonat masina si a fugit. Omul era baut si in plus, am aflat de la politie ca avea carnetul suspendat. Politia l-a identificat dupa nr masinii, insa acesta nu s-a prezentat la politie. Eu de la cine imi precuperez paguba daca nu am nr politei RCA a celui raspunzator de accident si daca acesta nu se prezinta in continuare la politie?
Oricum, i s-a intocmit dosar penal pt fuga de la locul faptei si condyucere cu permisul suspendat Din accident a rezultat si o victima ranita usor.

Va multumescl
Răspuns la discuția Neprezentare la politie
Si mie mi s-a intamplat exact acelasi lucru acum 3 zile. INdividul vinovat a parasit locul accidentului, lasandu-si insa masina acolo. A fost identificat dupa nr masinii,politia a fost la el acasa, insa evident ca nu l-a gasit.
Sun in ficare zi la politie ca sa-mi spuna acelasi lucru, si anume ca domnul nu s-a prezentat la politie, ca i s-a trimis citatie, etc. Desi am avut inspiratia sa declar ca este o victima in urma accidentului (una dintre colegele care erau cu mine in masina), nu am avut ijnspiratia sa-i cer imediat nr de asigurare RCA.
Pe scurt, masina e praf si eu nu stiu cum sa-mi recuperez paguba. Am vorbit cu un avocat si din cate am inteles, singura metoda de recuperare a prejudiciului este deschiderea unui proces civil....care poate dura insa oricat.