avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Ionel Achimi

Activitate Ionel Achimi

Buna seara! Am următorul caz: În imobilul părinților mei sta cumnatul meu ( sora mea a murit de curând). Mama noastra a murit acum câțiva ani. Tatăl meu este acum in grija mea , după un Avc suferit acum 2 ani. Tatăl meu ar vrea sa îmi lase mie partea sa de imobil. Succesiunea după mama s-a făcut acum câțiva ani, rămânând eu cu 25 % și sora cu 25%, tatăl păstrând doar partea lui de 50%,renunțând la dreptul său din partea mamei. Ce acte putem face in acest caz? S-ar putea vinde imobilul și să ii dăm cumnatului doar dreptul său? Cumnatul spune că ar fi corect sa ii rămână jumatate din imobil , nu ar dori parasirea locuinței, dar asta ar fi dorința tatălui meu..
Mulțumesc!
Mulțumesc pentru răspunsuri!
Și dacă tatăl meu mai are 2 copii (alta căsătorie)cu care nu a mai luat legătura de când erau mici..aceștia au dreptul peste câțiva ani daca ar dori? Ce drepturi ar avea și cum nu ar putea ataca? Ce act ar trebui făcut ?

Buna ziua! Daca suntem doua surori și s-a făcut succesiunea după mama care a decedat, iar acum tata a ramas în viața, având și un atac cerebral, cu pareze (grad handicap) îmi poate da mie toată partea lui daca am grija de el până la moarte? Fără să se facă vreo contestație ulterioară, sa se atace ? Mulțumesc!