avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate emanuela.ema

Activitate emanuela.ema

Mi-am cerut concediu, in baza care ati scris acolo, 24,25 nu si 26,27(alea erau liberele mele) de unde reies 4 zile?

Si cum pot rezolva asta? Contabila a zis ca asa e corect, si domnul de mai sus la fel.

Cornel Vasile a scris:

Nu este corect sa va treaca 4 zile de CO , daca dvs ati cerut 2.

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Lucrez intr-o florarie 2 cu 2, cate 12 ore, mi-am luat concediu 2 zile, in zilele care lucram, ca sa am 6 zile libere cu tot cu alea care le aveam libere eu, este legal sa imi treaca concediu 4 zile?
Si,alta intrebare, chiar daca nu lucrez la stat, sambata si duminica se trece ca zi de concediu?
Bună ! Am și eu o întrebare în legătură cu orele lunare total. La interviu mi-a zis ca lucrez 8 ore pe zi. După vreo 2 zile îmi zice ca in weekend lucrez 12 ore. Program meu sta asa : o saptamana lucrez toate zilele, in weekend 12ore , de luni pana vineri 8, cealalta saptamana am liber luni , sambata și duminica. Pe o luna calculat ar veni 206 ore. Este normal? Nu trebuie sa imi plateasca orele in plus ca și ore suplimentare ?
Mi-a zis ca nu am voie sa imi dau demisia in zile de sarbatoare. Sa mi-o dau luni. Si luni deja expira cele 60 de zile. Eu nu inteleg nimic
Buna! In cazul in care imi dau demisia in perioada de proba, mentionand ca este de 60 de zile calendaristice. Imi pot da demisia sambata?