avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate felix26

Activitate felix26

Răspuns la discuția sanse recurs
pai din cate stiu eu exista un minim special...
Discuție sanse recurs
buna ziua, in urma solutionarii cazului la judecatorie cu: În baza art.87 alin.1 din O.U.G. nr.195/2002 condamnă inculpatul la 1 an închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 alin.1 lit. a teza a II-a, b, c C.pen. (dreptul de a conduce autovehicule). În baza art.81alin.1 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani, termen de încercare calculat potrivit art.82 alin.1 C.pen. Soluţionare
Avocata mea ar vrea sa facem recurs, iar eu vreau sa intreb daca este vreo sansa sa obtin ceva mai mic de atat sau doar pierdere de timp si poate imi da mai mult sau se ajunge la altele sau se mai "dezgroapa' mai stii ce....
precizez ca solutia a fost data pt alcool la volan 0,77 in aer expirat si 1,75 in sange plus coliziune usoara laterala cu o masina parcata la 500 m de locuinta mea.
multumescanticipat


Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
rares,procesul_a_durat_o_luna(cu_2_infatisari),dar_fapta_am_comis-o_in_aprilie_si_a_duratt_pana_in_octombrie_sa_ma_cheme_la_proces.Am_avut_1,40alc._in_sange_si_0,75_in_aerul_expirat.Am_primit_un_an_inchisoare_cu_suspendare,anularea_permsului_si_drept_pt_alt_permis_dupa_UN_AN_DE_LA_SENTINTA(deci_nu_de_cand_s-a_comis_fapta)
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
multumesc tuturor
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
catre stat banuiesc deoarece e o condamnare cususpendare pt alcool la volan
spun ca am vazut in dosarul meu ,in timpul procesului suma de 500 ron ca si cheltuieli
in timpul procesului am vazut in dosar scris"cheltuieli de judecata 500ron"Sentinta s-a dat,procesul s-a terminat dar cu acele cheltuieli cum ramane?trebuie sa ma duc eu la judecatorie sa ma interesez cand se platesc, in ce termen de zile sau primesc ceva notificare de plata acasa? multumesc anticipat
Discuție intrebare
În baza art.87 alin.1 din O.U.G. nr.195/2002 condamnă inculpatul la 1 an închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 alin.1 lit. a teza a II-a, b, c C.pen. (dreptul de a conduce autovehicule). În baza art.81alin.1 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani, termen de încercare calculat potrivit art.82 alin.1 C.pen. Soluţionare



va rog sa imi explicati si mie "pe romaneste" ce am scris mai sus si sa imi spuneti cand pot sa imi recuperez carnetul de conducere (durata) si in ce conditii.
va multumesc anticipat

Răspuns la discuția decizie instanta
va multumesc frumos pt raspuns,probabil asa este,astept sa afiseze pe net decizia dar vad ca nu au facut-o inca si de aceea am mers acolo(va dati seama ,ca am tendinta sa interpretez orice doar doar e in favoarea mea ) Inca o data va multumesc , o zi buna.
buna ziua,as dori sa intreb si eu ce se intampla in urmatoarea situatie:am fost judecat pt infractiuni pe drumurile publice,art.87,al.1 si condamnat ieri la1an inchisoare cu suspendare pe 3ani. Am fost la arhiva judecatoriei ca sa aflu solutia si un domn de acolo mi-acitit-o ca fiind aceasta de mai sus Intrebarea mea e urmatoarea: am mai verificat pe net alte solutii la alte dosare asemanatoare sau la fel ca al meu si la acelea se specifica la solutie si anularea sau suspendarea anumitor drepturi,in speta aceasta ,acela de a conduce sau de a avea permis. La mine scrie doar condamnarea aceasta cu suspendare, fara referire la altceva. E cumva posibil ca sa imi pot recupera mai repede carnetul din aceasta cauza sau doar ma iluzionez eu din cauza cunostiintelor mele precare in domeniu. Va multumesc anticipat.