avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate blue_angel

Activitate blue_angel

Discuție succesiune
Buna,cumnatei mele i-a murit sotul de curand,la succesiune urmeaza cumnata impreuna cu cei doi copii majori ai sotului dintr-o casatorie anterioara.Acestia locuiesc actualmente in chirie cu mama lor dar adresa de domiciliu din C.I. este la casa unde locuieste cumnata mea.Problema e urmatoarea:cei doi copii si-au exprimat dorinta de a se instala din casa.Intrebare:cumnata le poate interzice accesul in casa daca aceasta apare ca domiciliu in cartea de identitate pana in momentul in care instanta emite o sentinta privind succesiunea?Multumesc.
Buna seara!Sunt in proces de divort cu sotia mea si problema e ca nu ne intelegem la impartirea bunurilor.Situatia sta in felul urmator:eu am avut o garsoniera,bun propriu,pe care am vandut-o in 2003 cu 9000 de euro. 2500 de euro au fost avansul pt un credit ipotecar la un apartament cu 2 camere in valoare de 10000 iar restul banilor i-am investit pt amenajarea apartamentului.Ulterior sotia a primit o mostenire (un apartament pe care l-a vandut)si a achitat creditul, respectiv 7000de euro. As avea 2 intrebari la care v-as ruga sa-mi raspundeti:1-As putea pierde mai mult de 50% din bunuri datorita faptului ca eu nu am acte #-o(doar martori) care sa dovedeasca cat am investit in apartament.2-Ar putea fi cei 7000 de euro considerati drept un bun propriu,pt ca proveneau din vanzarea unui bun mostenit?