avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Dascalu Petru

Activitate Dascalu Petru

1. Buna ziua, am infiintat un PFA si as dorii sa aflu daca pot inmatricula o masina pe PFA ?
2. Ce cheltuieli pot fi deduse pe PFA?
Multumesc si astept cateva raspunsuri.
Buna seara
Sunt angajat ca administrator public cu contract pentru o perioada determinata la o Primarie. Avand in vedere art. 105 al.(b) din Legea nr. 360/2023 din 29 noiembrie 2023, va rog sa-mi spuneti daca angajarea mea afecteaza decizia de pensionare pentru limita de varsta.
Multumesc
Buna ziua, sunt Administratorul public de la o Primarie din judetul Iasi si sunt angajat cu contract de munca pentru o perioada determinata.
In data de 10.11.2023 a fost publicata Legea 348/2023 privind modificarea si completarea OUG 57/2019.
La art. 417 sa introdus al. (3) in care spune ,,Pentru functionarii publici care au domiciliul in alta localitate decat cea in care isi desfasoara activitatea si carora nu li se poate asigura o locuinta de serviciu, autoritatile publice locale pot decide, in baza unui regulament propriu, decontarea cheltuielilor de deplasare".
VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EU BENEFICIEZ DE DECONTAREA CHELTUIELILOR DE DEPLASARE deoarece am domiciliul in alta localitate la o distanta de peste 50 km.
Multumesc!
Pot fi sunat si la T;0722214562