Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, sunt Administratorul public de la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, sunt Administratorul public de la o Primarie din judetul ...

Buna ziua, sunt Administratorul public de la o Primarie din judetul Iasi si sunt angajat cu contract de munca pentru o perioada determinata.
In data de 10.11.2023 a fost publicata Legea 348/2023 privind modificarea si completarea OUG 57/2019.
La art. 417 sa introdus al. (3) in care spune ,,Pentru functionarii publici care au domiciliul in alta localitate decat cea in care isi desfasoara activitatea si carora nu li se poate asigura o locuinta de serviciu, autoritatile publice locale pot decide, in baza unui regulament propriu, decontarea cheltuielilor de deplasare".
VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EU BENEFICIEZ DE DECONTAREA CHELTUIELILOR DE DEPLASARE deoarece am domiciliul in alta localitate la o distanta de peste 50 km.
Multumesc!
Pot fi sunat si la T;0722214562
Bună ziua! Textul de lege nu face diferența dintre funcționar public cu contract pe perioadă nedeterminată sau determinată. Pe cale de consecință, se poate acorda legal decontarea cheltuielilor de deplasare, dacă sunt intrunite celelalte condiții : 1. Să nu vă poată fi asigurată o locuință de serviciu; 2. Angajatorul să decidă că decontează aceste cheltuieli ( nu este obligat. In textul de lege se menționează că POATE DECIDE.) 3. Să existe un regulament propriu adoptat de către autoritatea publică locală cu privire la modalitatea și cuantumul acestor sume ce se vor deconta. Dacă autoritatea publică decide să deconteze cheltuieli de transport, nu poate face diferența între funcționarii publici cu contract pe perioadă determinată sau nedeterminată.