Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decontarea transportului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decontarea transportului

#-obuna ziua sunt functionar public si fac naveta vreo 20 km, as dori sa stiu daca exista un cadru legal,pentru decontarea acestor cheltuieli, sau ramane doar la mana primarului ,contabilului sau consiliului local. multumesc
nu ramane la mana nimanui.... nu exista cadru legal pentru a vi se deconta cheltuielile cu transportul de acasa la serviciu si inapoi. :)
multumesc
deci numai pentru profesori exista cadru legal
da....profesorii au dreptul, insa nu si functionarii publici. :)
.... profesorii au cadru legal:

LEGE Nr. 128 din 12 iulie 1997 privind Statutul personalului didactic

Art. 104. - (3) Personalului didactic din unităţile de învăţământ de stat, care nu dispune de locuinţă şi căruia nu i se poate oferi o locuinţă corespunzătoare în localitatea unde are postul, i se vor deconta cheltuielile pe mijloacele de transport în comun, din localitatea de reşedinţă la locul de muncă şi de la locul de muncă în localitatea de reşedinţă (....)

- unii functionari publici aveau "castigat" acest drept prin acorduri colective. nustiu cat de legal era stabilit sau daca Curtea de Conturi a avut ceva de spus
s_mari a scris:

....

- unii functionari publici aveau "castigat" acest drept prin acorduri colective. nustiu cat de legal era stabilit sau daca Curtea de Conturi a avut ceva de spus

Dar fpc-isti si alti fp care si-au "castigat", cum spui tu, prin HCL-uri?:happy:
In afara de dascali mai sunt si cadrele medicale. Vezi pe site HCL-uri mai vechi (pentru medici) sau 2 pe luna aceasta, pentru asistente medicale.#-o
Darie Tudor, utilizator