Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... la cati km - se deconteaza transportul unui angajat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

la cati km - se deconteaza transportul unui angajat ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns:
- la cati km - se deconteaza transportul unui angajat ?

Nu avem in Regulament intern vreo prevedere in acest sena.
Nu avem Contract colectiv de munca.
Vrem acum sa incercam sa obtinem aceasta facilitate.
Exista vreo prevedere legala in care sa se spuna la cati km distanta se deconteaza transportul unui angajat de la si la serviciu ?
Numai pentru anumite sectoare de activitate din sectorul bugetar este prevazut in lege decontarea navetei.

Conform art. 76 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal nu constituie venit impozabil, in sensul impozitului pe venit, contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Decontarea transportului la si de la locul de munca trebuie sa fie prevazuta in contractul individual de munca etc. .