avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate mitici

Activitate mitici

freeelis a scris:

Imediat dupa incetarea c.i.m., puteti angaja o alta persoana.


Ar fi vreo problema daca as angaja imediat aceeasi persoana?
romibaro a scris:

CIM nu se poate modifica din nedeterminata in determinata. puteti inceta contractul actual si incheia altul, daca exista acordul partilor. atentie insa, salariatul poate formula plangeri daca este fortat sa accepte aceasta modificare.


Cum poate fi vorba de o fortare? In perioada de proba imi pot face o parere despre angajat. In aceasta proba ii desfac contractul si apoi ii fac o oferta de angajare cu perioada determinata. Daca vrea...bine...daca nu ..la fel de bine.
Problema se pune daca e ok ca imediat, pe acelasi post, sa angajez aceeasi persoana dupa ce a incetat contractul.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Va rog sa ma sfatuiti in umatorul caz:
Am angajat o persoana pe perioada nedeterminata, cu o perioada de proba de 90 zile. In timpul perioadei de proba imi dau seama ca nu imi doresc sa o tin angajata nedeterminat ci determinat. Cum ar fi indicat sa procedez? Se poate transforma contractul cu acordul ambelor parti in determinat, sau ar fi posibil sa incetam contractul si apoi imediat sa o angajez inapoi pe perioada determinata?
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Am un separeu intr-o cafenea si ma gandeam sa pun acolo o masa de poker pentru clientii care ar dori sa joace. Imi trebuie licenta in acest sens chiar daca eu (ca si proprietar) nu organizez nimic (nu am niciun beneficiu direct din jocul lor) si nu le permit sa joace pe bani (doar pe jetoane - cum e jocul)?