avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitate transformare CIM din nedeterminat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitate transformare CIM din nedeterminat in determinat in perioada de proba

Buna ziua!

Va rog sa ma sfatuiti in umatorul caz:
Am angajat o persoana pe perioada nedeterminata, cu o perioada de proba de 90 zile. In timpul perioadei de proba imi dau seama ca nu imi doresc sa o tin angajata nedeterminat ci determinat. Cum ar fi indicat sa procedez? Se poate transforma contractul cu acordul ambelor parti in determinat, sau ar fi posibil sa incetam contractul si apoi imediat sa o angajez inapoi pe perioada determinata?
Va multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 17 Ianuarie 2017
CIM nu se poate modifica din nedeterminata in determinata. puteti inceta contractul actual si incheia altul, daca exista acordul partilor. atentie insa, salariatul poate formula plangeri daca este fortat sa accepte aceasta modificare.
mitici a scris:

... Cum ar fi indicat sa procedez? Se poate transforma contractul cu acordul ambelor parti in determinat, sau ar fi posibil sa incetam contractul si apoi imediat sa o angajez inapoi pe perioada determinata?
Va multumesc pentru raspuns!


Teoretic se poate , dar programul REVISAL nu accepta asa ceva.

Puteti proceda astfel:
- incetare c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.

- incehierea unui nou c.i.m. pe durata determinata
romibaro a scris:

CIM nu se poate modifica din nedeterminata in determinata. puteti inceta contractul actual si incheia altul, daca exista acordul partilor. atentie insa, salariatul poate formula plangeri daca este fortat sa accepte aceasta modificare.


Cum poate fi vorba de o fortare? In perioada de proba imi pot face o parere despre angajat. In aceasta proba ii desfac contractul si apoi ii fac o oferta de angajare cu perioada determinata. Daca vrea...bine...daca nu ..la fel de bine.
Problema se pune daca e ok ca imediat, pe acelasi post, sa angajez aceeasi persoana dupa ce a incetat contractul.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Imediat dupa incetarea c.i.m., puteti angaja o alta persoana.
freeelis a scris:

Imediat dupa incetarea c.i.m., puteti angaja o alta persoana.


Ar fi vreo problema daca as angaja imediat aceeasi persoana?

Alte discuții în legătură

Schimbare cim din perioada nedeterminata in perioada determinata korynutza1985 korynutza1985 Bună ziua! Se poate schimba un CIM din perioada nedeterminata in perioada determinata printr-un act adițional? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinaa Angela Stancioi Angela Stancioi Buna ziua, Un CIM pe perioada determinata poate fi modificat in CIM pe perioada nedeterminata prin act aditional de la data expirarii respectivului CIM sau ... (vezi toată discuția)
Schimare forma de contract in revisal angelique2016 angelique2016 Contractul inregistrat in REVISAL pe perioada nedeterminata se poate transforma in contract pe perioada determinata? In ce conditii? Multumesc! (vezi toată discuția)