avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate vulcanescu35

Activitate vulcanescu35

Buna seara,

Pe scurt,

In curtea vecina a fost o petrecere, un individ a inceput sa arunce cu sticle si pahare la mine pe propietate, a fost agresata sotia, la interactiunea cu mine care nu am facut decat sa-l rog sa se potoleasca avand relatii bune cu vecinul meu a inceput sa-mi aduca injurii, am fost scuipat...etc. Am sunat la 112 in acest timp individul auzind discutia cu operatorul si fiind intr-o stare avansata de ebrietate a iesit din curtea vecina, a intrat la mine pe propietate unde m-a agresat iar cu ajutorul a 2 vecini am reusit sa-l scot afara fara sa-l agresam in vreun fel pana a fost ridicat de politie. Evident a urmat o plangere la politie, care a dus la intocmirea unui dosar penal pe numele individului, la dosar sunt 2 martori care confirma cele mentionate mai sus mai mult unul dintre martori fiind chair participant la petrecerea unde a fost si paratul.

Acum la ultima prezentare la politie am fost intrebat daca ma constitui parte civila sau parte vatamata, urmand ca politistul sa inainteze dosarul catre procuratura, eu fiind partea vatamata, era bine sa ma constitui parte civila, la acel moment la intrebarea politistului am optat pentru parte vatamata si nu parte civila?

Avand in vedere prin ce-am trecut chiar nu as dori sa scape individul respectiv, este necesar sa i-mi iau un avocat, politistul comunicandu-mi ca in declaratia data de individ a mentionat ca a incercat sa ia legatura cu mine si i-au fost ceruti bani sau ceva asemnator, nu am primit mai multe detalii.De la momentul incidentului eu nu am mai avut nici un contact cu respectivul.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Răspuns la discuția accident cu vatamare corporala!
Buna seara,

dati-mi mai multe detalii va rog, deci din punct de vedere juridic sa zic ca este rezolvat, eu doar doresc sa urgentez sosirea NUP-le, in baza acestei hartii pot redobandi si eu permisul mai repede, pot vi ajutat in aceasta situatie sa decurga mai repede procedura?


Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția accident cu vatamare corporala!
buna dimineata,

deci sa inteleg ca eu trebuie sa fac o cerere de prelungire a dovezii catre procuror, cat despre cei pe care i-am accidentat nu au stat decat cateva ore in spital pentru investigatii, si pentru cele cateva ore am fost nevoit sa platesc 7000 ron pentru retragerea plangerilor (pentru a nu fi nevoit sa stau prin tribunale), vina a fost a mea...si nu are rost sa explic circumstantele in care a avut loc accidentul.

eu doresc sa stiu daca are rost sa vorbesc cu un avocat pentru urgentarea rezolvarii situatiei, jobb-ul meu depinde in mare masura de permisul de conducere.

Multumesc.
buna seara,

pe data de 15.10 am avut un accident cu vatamare corporala a doua persoana, mentionez ca se aflau in masina cu care am intrat in coliziune, vina a fost a mea (neacordare de prioritate). La momentul accidentului mi-a fost evident retinut permisul si am primit o dovada de 15 zile, cu o saptamana in urma m-am prezentat la politie cu cei 2 care au dat declaratie in fata politistului ca nu doresc sa se constitue parte civila in proces,etc...este o declaratie tip . Politistul mi-a zis ca a 2-a zi va trimite dosarul catre judecatorie si eu sa astept acasa NUP.

Doresc sa stiu daca procurorul poate da alta rezolutie decat NUP in acest caz avand in vedere ca m-am impacat cu persoanele vatamate?

Cum pot obtine pana la primirea acelei hartii dreptul de a circula, politistul a fost destul de vag, a zis ca s-a schimbat legea si ca trebuie sa ma adresez procurorului ptr eliberarea unei noi dovezi, eu sunt din Bucuresti si accidentul a avut loc la Medgidia, este greu sa ma deplasez ptr orice hartie la Medgidia/Constanta

Dupa primirea acelei hartii ma pot duce sa dau acel examen sa pot reduce contraventia de la 90 la 30 de zile?


Multumesc anticipat,