avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Monesha

Activitate Monesha

Dacă dețin cota dintr-o casa împreună cu 3 surori și tatăl (mama a decedat). Tata are ~60% și noi aproximativ cate 10% proprietate. Eu am o fetiță, una din surori are o fetiță. Tatăl meu spune că nu vrea să ne lase nouă fetelor lui moștenire partea lui din casă ci că vrea să le lase nepoatelor minore (copiilor noștri). Poate să facă asta? Le poate dezmoșteni pe celelalte 2 surori care nu au copii?
Buna ziua. Soțul meu a cumpărat cu fosta sotie prin credit ipotecar apartamentul in care locuim acum. Apoi au divorțat. A trebuit să "vândă" apartamentul către fratele lui după ce l-au evaluat ca să poată să o despăgubească jumate si apoi și-a răscumpărat apartamentul de la fratele lui tot cu credit ipotecar. Întrebarea e: eu ce drepturi am daca el are apartamentul și creditul dinaintea căsătoriei cu mine (a divorțat cu un an înainte să ne cunoaștem și apoi să ne căsătorim) dar de când locuiesc aici plătim împreună ratele? Ce pot face ca să am și eu drept de proprietate? Sau ce se întâmplă în cazul in care doamne ferește divortam? El spune că practic a plătit jumate din apartament când a despagubit-o pe fosta soție și practic jumate de apartament este el lui achitat și cu mine s-ar împărți cealaltă jumate daca ar fi cazul, adică as avea drepturi la 1/4 din proprietate... Eu simt că parcă nu e moral și corect pentru că platim rata împreună pe aproximativ 25-30 de ani dar nu știu dacă gândesc eu corect sau cum sa pun în discuție asta și să fiu înțeleasă