Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă dețin cota dintr-o casa împreună cu 3 surori ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă dețin cota dintr-o casa împreună cu 3 surori și tatăl ...

Dacă dețin cota dintr-o casa împreună cu 3 surori și tatăl (mama a decedat). Tata are ~60% și noi aproximativ cate 10% proprietate. Eu am o fetiță, una din surori are o fetiță. Tatăl meu spune că nu vrea să ne lase nouă fetelor lui moștenire partea lui din casă ci că vrea să le lase nepoatelor minore (copiilor noștri). Poate să facă asta? Le poate dezmoșteni pe celelalte 2 surori care nu au copii?
Tatal dvs. poate dona cota sa din dreptul de proprietate sau o poate vinde cui doreste pri o poate lasa testament insa fara sa incalce rezerva succesorala.