Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare despre donatie cota de apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare despre donatie cota de apartament

Situatia sta in felul urmator. Apartament pe numele sotilor, sotia decedeaza, finalmente dupa cativa ani se face dezbaterea succesorala. Fiecare dintre sot si cei doi copii ai lor mostenesc cota de pe sotie.

Exista tensiuni semnificative intre sotul supravietuitor si cei doi copii ceea ce il face pe sot sa hotarasca sa doneze partea sa de casa ( pentru dupa ce nu va mai fi ) inclusiv partea pe care o mosteneste de pe sotie altor persoane din familie si nu celor doi copii ai sai care sunt mostenitorii sai naturali.

Intrebarea mea : Este necesar si obligatoriu ca la notar in momentul realizarii actelor pentru donatie sa fie prezenti pentru semnaturi si cei doi copii ?

Din punctul meu de vedere al profanului nu ar trebui dar sotul a facut o prima vizita la notar si mi-a comunicat ca asa a inteles de la notar cum ca pentru a dona partea sa de casa ar fi nevoie si de prezenta si semnaturile celor doi copii.

Asa stau lucrurile sau nu ?

Multumesc
nu trebuie sa fie prezenti copii, adica ceilalti coproprietari. Se doneaza o cota parte ideala,pe care o detine tatal din apartament. Insa aceasta donatie poate fi supusa reductiunii la decesul tatalui, li se incalca cota de rezerva succesorala a celor doi copii.
Fiind o chestie delicata, intima de familie, decizia le apartine ,se pot incheia si alte acte de instrainare pe acea cota. De exemplu un contract de intretinere.
Daca se urmareste dezmostenirea copiilor, donatia nu va sta in picioare. Sau orice act va incheia domnul.
Joha a scris:

nu trebuie sa fie prezenti copii, adica ceilalti coproprietari. Se doneaza o cota parte ideala,pe care o detine tatal din apartament. Insa aceasta donatie poate fi supusa reductiunii la decesul tatalui, li se incalca cota de rezerva succesorala a celor doi copii.
Fiind o chestie delicata, intima de familie, decizia le apartine ,se pot incheia si alte acte de instrainare pe acea cota. De exemplu un contract de intretinere.

Multumesc pentru raspuns.

Totusi nu inteleg in acest caz in ce consta precis acest principiu al reductiunii si cum poate afecta acesta intentiile sotului supravietuitor atat timp cat el vrea sa isi doneze propria lui parte din casa fara sa se atinga sub nicio forma de cotele pe care le-au mostenit cei doi copii de pe urma mamei decedate.

La fel, cum se incalca cota de rezerva succesorala daca pur si simplu sotul supravietuitor vrea sa lase ceea ce ii apartine altor membri ai familiei ? repet fara a se atinge de cotele care revin copiilor de pe urma sotiei.

Dorky, utilizator
AVLIL a scris:

Daca se urmareste dezmostenirea copiilor, donatia nu va sta in picioare. Sau orice act va incheia domnul.

Multumesc de asemenea pentru raspuns.

Pai copii deja mostenesc partea care le revine de pe urma mamei lor decedate.
Daca sotul supravietuitor vrea sa-si lase partea de pilda unui ONG nu poate ?

Aici sotul supravietuitor nu vrea decat sa-si doneze cota din apartament altor membri ai familiei intrucat cu copii sai nu se poate intelege.
Dorky, utilizator
Daca am o casa si vreau sa o donez si nu sa o las mostenire copilului nu pot ? Este munca mea si nu pot sa dispun cum vreau eu ?