Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna. vreau sa intreb: tatal meu a murit... casa in care stam, eu mama si sora, e trecut pe numele nostru.. eu legal deocamdata am cred ca 15 la suta,din casa,nu? intreb. daca plec vre o 2 ani, in strainatate, mama,care e majoritara, poate sa vanda casa fara acordul meu? fara sa ma despagubeasca cei 15 la suta ce mi revin legal dupa tata? multumesc
"Dacă bătrânul moare fără să lase un testament, averea se împarte în mod egal la cei doi fii. Dacă bătrânul scrie un testament (olograf sau autentic…), indiferent că precizează dezmoștenirea unui fiu, acela va primi, totuși, o parte – rezerva sa.
Articolul 841 din Codul civil prevede că “Liberalitățile, fie făcute prin acte între vii, fie făcute prin testament, nu pot trece peste jumătatea bunurilor dispunătorului, dacă la moarte-i lasă un copil legitim; peste o a treia parte, dacă lasă doi copii; peste a patra parte, dacă lasă trei sau mai mulți”. Ce spune acest text se traduce în cazul discutat astfel: dacă defunctul are doi copii, el va putea dispune prin donații sau legate (liberalități) doar de cel mult o treime din averea sa. Restul (rezerva) urmează să fie împărțit în mod egal la cei doi fii."

Mai multe date in:
klewos.wordpress.com/2010/03/.../dezmostenirea-unui-copil/

Cu alte cuvinte, dezmoștenirea unui fiu (“demn”) este imposibilă, conform legislației românești.
Mama dvs nu poate vinde casa deoarece nu este singura proprietara. Mama dvs poate vinde numai cota parte ce-i apartine.
Fara a incalca rezerva succesorala? Multumesc!
Daca face iesirea din indiviziune poate obtine toata casa in natura si va putea vinde.Adica va obtine o hotarare judecatoreasca.
Dvs. veti avea dreptul la o sulta corespunzatoare, in bani, cu cota respectiva la care aveti dreptul.

avocat Claudiu Lascoschi
da,dar eu nu sint de acord sa primesc o suma derizorie... mai bine nu vand partea mea. si asa nu stiu cine ar cumpara fara acordul meu...