avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1144 soluții astăzi
Forum Activitate Ionel444444

Activitate Ionel444444

Buna!
Dragilor, daca iubitul meu care are rezidenta permanenta in Australia, lucreaza acolo si plateste taxe acolo, imi trimite mie o suma de bani lunar ca ajutor, pe paypal, eu mai trebuie sa declar banii aici si sa platesc taxe pe acea donatie/ajutor? mentionez ca el trimite ca persoana fizica, in paypal si eu ii transfer apoi pe revolut. Nu sunt rau-voitoare, daca trebuie sa platesc ceva taxe, cum fac si in baza carei legi? Va rog frumos in raspuns clar, unii zic ca trebuie declarat, altii ca fiind donatie de la o persoana fizica nu se ia in considerare, ce lege specifica faptul ca se plateste sau nu? Multumesc cu respect!
Exista vreo lege de referinta? In caz ca ma intreaba ANAF as vrea sa stiu pe ce baza le raspund sau le explic, va rog!
Buna!
Dragilor, daca iubitul meu care are rezidenta permanenta in Australia, lucreaza acolo si plateste taxe acolo, imi trimite mie o suma de bani lunar ca ajutor, pe paypal, eu mai trebuie sa declar banii aici si sa platesc taxe pe acea donatie/ajutor? mentionez ca el trimite ca persoana fizica, in paypal si eu ii transfer apoi pe revolut. Nu sunt rau-voitoare, daca trebuie sa platesc ceva taxe, cum fac si in baza carei legi? Va rog frumos in raspuns clar. Multumesc cu respect!