Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata taxe pe bani cadou persoana fizica?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata taxe pe bani cadou persoana fizica?

Buna!
Dragilor, daca iubitul meu care are rezidenta permanenta in Australia, lucreaza acolo si plateste taxe acolo, imi trimite mie o suma de bani lunar ca ajutor, pe paypal, eu mai trebuie sa declar banii aici si sa platesc taxe pe acea donatie/ajutor? mentionez ca el trimite ca persoana fizica, in paypal si eu ii transfer apoi pe revolut. Nu sunt rau-voitoare, daca trebuie sa platesc ceva taxe, cum fac si in baza carei legi? Va rog frumos in raspuns clar. Multumesc cu respect!
fiind donatii nu se platesc taxe la aceste donatii
Exista vreo lege de referinta? In caz ca ma intreaba ANAF as vrea sa stiu pe ce baza le raspund sau le explic, va rog!