avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate LauRoDa

Activitate LauRoDa


Va multumesc frumos !!!

POPA GHEORGHE a scris:

Va trebui sa apelati la un avocat roman care practica avocatura in Italia si cunoaste legile italiene.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] =

Răspuns la discuția Amenda parcare Italia
Ai rezolvat ceva? sunt in aceeasi situatie doar ca noi am fost in Italia in decembrie 2022 si abia joi am primit acasa amenda ! Inadmisibil asa ceva. Noi am mers pe o strada cu limita de trafic fara sa fim autorizati. Absurd
Buna ziua
In data de 09.12.2022 - 12.12.2022 am fost in Italia cu verisoara mea, prietenul ei, sotia mea, si din greseala am intrat pe o strada cu trafic limitat. Contraventia a fost in data de 10.12.2022. Masina a fost inchiriata, noi locuim in Romania.
Verisoara mea a inchiriat masina, drept urmare a primit joi (04.07.2024) scrisoare acasa cu amenda respectiva.
A fost deja trimisa la o firma de avocatura, pentru ca constatarea contraventiei s-a facut in 02.13.2023, dar noi nu am primit absolut nici o instiintare pana joi ce am vazut scrisoarea.

Exista vreo metoda prin care putem actiona?
Trebuia sa platim 100 euro daca plateam in termen de 5 zile, iar avocatii ne cer 250 euro, dar nu mi se pare normal dat fiind faptul ca nu am primit amenda pana joi, la aproape 2 ani de la contraventie.
Pot sa va trimit numele de utilizator, parola, de la site-ul unde veti vedea toate documentele.

Va rog sa imi raspundeti daca ma puteti ajuta macar cu o indrumare.


Va multumesc frumos
Da, imi cer scuze, nu stiam exact cum scrie in contract pt ca nu am fost acasa. Va multumesc frumos


Cornel Vasile a scris:

Da, poate renunta, intrucat c.i.m. are stabilit un alt program.



Scrie asa: “ Durata muncii:
Angajatul va desfasura o activitate cu norma intreaga, durata timpului de lucru fiind 40 ore sapt, de regula 8 ore pe zi, care pot fi distribuite si inegal, conform Regulamentului de Ordine interioara.
Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: Sambata/Duminica: 11/12”
Cum se face ca daca semnezi un contract unde scrie asa ceva, se poate schimba programul?
Multumesc frumos
Buna ziua. Am o intrebare legata de un contract de munca. In contract este stipulat ca lucrez 40 ore/ saptamana, 8 ore / zi, dar orele lucrate sunt de weekend 11/12. Daca angajatorul vrea, se poate renunta la programul de weekend si sa fiu obligat sa lucrez program normal de 8 ore ?
Multumesc