Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am o intrebare legata de un contract de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am o intrebare legata de un contract de munca. In ...

Buna ziua. Am o intrebare legata de un contract de munca. In contract este stipulat ca lucrez 40 ore/ saptamana, 8 ore / zi, dar orele lucrate sunt de weekend 11/12. Daca angajatorul vrea, se poate renunta la programul de weekend si sa fiu obligat sa lucrez program normal de 8 ore ?
Multumesc
Da, poate renunta, intrucat c.i.m. are stabilit un alt program.

Cornel Vasile a scris:

Da, poate renunta, intrucat c.i.m. are stabilit un alt program.

Scrie asa: “ Durata muncii:
Angajatul va desfasura o activitate cu norma intreaga, durata timpului de lucru fiind 40 ore sapt, de regula 8 ore pe zi, care pot fi distribuite si inegal, conform Regulamentului de Ordine interioara.
Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: Sambata/Duminica: 11/12”
Cum se face ca daca semnezi un contract unde scrie asa ceva, se poate schimba programul?
Multumesc frumos
Diferenta mare intre primul si al doilea mesaj al dvs... asta se intampla cand nu scrieti corect./exact din primul mesaj.

In speta, nu poate modiifca repartizarea programului de munca fara acordul dvs.
Da, imi cer scuze, nu stiam exact cum scrie in contract pt ca nu am fost acasa. Va multumesc frumos
Cornel Vasile, Consilier juridic