avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate frozen_rosse

Activitate frozen_rosse

Luati-va un avocat! Cu tot respectul, daca intentia dumneavostra nu a fost aceea de a fura, ce cautau bunurile si in rucsac?
Răspuns la discuția Instituirea curatelei
Buna seara! Ma puteti ajuta cu un model de cerere in vederea instituirii curatelei potrivit prevederilor Noului Cod Civil si sa-mi spuneti ce documente trebuie anexate acesteia? Multumesc
freeelis a scris:

@ frozen_rosse
Recitind inca o data mesajul dvs , cred ca aici nu mai este vorba despre o interdictie privind concedierea prevazuta de art.60 alin.1 C.mun. ... ci cred ca poate fi vorba despre o incalcare a conditiilor de forma a deciziei sau notificarii de incetare a c.i.m. ..

In mesajul initial ati facut precizare ca c.i.m. este incheiat pentru o perioada de proba de 90 de zile ... fapt ce denota , ca acesta este psoibil sa se fi incheiat numai pentru aceasta perioada (durata determinta) ...


Exact asta spuneam.......avand in vedere ca mi-a spus ca este vorba despre perioada de proba de 90 zile banuiam ca sunt incidente prevederile art. 31 din codul muncii....CIM pe perioada nedeterminata.....
Multumesc mult oricum, o sa verific maine actele si o saincerc sa iau o decizie.....Dreptul muncii nu este punctul meu forte, din pacate.....:(
Cred ca maine va fii cea mai haotica consultanta juridica pe care am dat-o vreodata, din nou, din pacate.....pentru ca mi-e mila de aceasta persoana si pe de cealalta parte ma simt neputincioasa pentru a o ajuta.....mai ales ca perioada de proba poate inceta printr-o simpla notificare atat in timpul derularii acesteia cat si la ajungerea la termen....
pneagu a scris:

Daca se afla in perioada de proba angajatorul s-a folosit (probabil) de art. 31 alin 3, incetarea contractului fiind facuta prin simpla notificare a salariatului, dar incalca art.60 alin.1 lit.a.
Vedeti documentele de incetare a contractului.


Da....cu siguranta este vorba de incalcarea prevederilor art 60 alin 1 lit. a C muncii....insa problema mea se rezuma la intrebarile:
1.ce rezolv daca anulez decizia de concediere si reusesc reintegrarea in functie?
2. cum il pot obliga pe angajator, ca dupa incetarea perioadei de proba, sa nu-i desfaca CIM-ul?
.......avand in vedere ca este vorba despre o persoana insarcinata si pe mine ma intereseaza ca aceasta sa beneficieze in viitor de indemnizatia pentru cresterea copilului.....

Multumesc oricum....
oh, multumesc! Avand in vedere faptul ca mi-a spus ca perioada de proba este/a fost de 90 zile...luand-o prin eliminare, nu pot sa deduc decat ca este vorba despre un CIM pe o perioada nedetareminata avand in vedere si prevederile legale mentionate mai sus......
Astfel, as putea in vreun mod sa-l oblig pe angajator sa nu-i desfaca CIM-ul dupa expirarea perioadei de proba?
Am inteles...in consecinta....nu am nici o sansa decat daca cumva a fost incheiat pe perioada nedeterminata.....desi nu prea cred, avand in vedere faptul ca se afla in perioada de proba....
Multumesc mult, oricum
hmmm....habar nu am....nu mi-a spus....urmeza maine sa-mi aduca actele pentru a le verifica....Exista vreo diferenta din punct de vedere al efectelor juridice in aceasta situatie (concedierea in perioada de proba a unei femei insarcionate) intre CIM-ul pe perioada determinata si cel pe perioada nedeterminata?
Buna seara! Ma confrunt cu o problema in legatura cu care daca m-ati putea "lumina", v-as ramane profund indatorata.....Acum cateva zile m-a contactat o tanara care mi-a solicitat o intrevedere pentru a discuta depre o problema destul de sensibila.....Problema suna cam asa:
Tanara a fost angajata cu contract individual de munca incheiat pentru o perioada de proba de 90 zile. Ulterior incheierii CIM-ului, persoana ramane insarcinata si datorita unor probleme cu sarcina intra in concediu medical. Fiind de buna credinta, anunta angajatorul cu privire la aceasta problema, acesta din urma, procedand la desfacerea CIM-ului, de precizat, in timpul in care salariata se afla in concediu medical.
Mentionez ca tanara urmareste reintegrarea in functie pentru ca altfel nu ar mai primi indemnizatia pentru cresterea copilului, ne fiind salariata.....
Eu ma gandesc ca din punct de vedere juridic si avand in vedere dispozitiile art.60 alin. 1 lit. a C mun. aceasta este o decizie care poatefi anulata cu onchii inchisi....
Insa, ce se va intampla dupa reintegrarea in functie, la incetarea perioadei de proba?
Cum as putea sa oblig angajatorul sa ii incheie CIM-ul pe perioada nedeterminata dupa incetarea perioadei de proba?
Am gasit o opinie succinta (intrucat nu am avut posibilitatea de a citit insusi articolul din Revista romana de dreptul muncii nr. 2/2007,p.44. ) apartinandu-i domnului Ovidiu Tinca care sustine ca "angajatorul nu ar putea concedia pe salariata gravida aflata in perioada de proba".....
Domnula Alexandru Ticlea, nu impartaseste aceasta opinie in Codul muncii comentat (republicat 18 mai 2011) aratand ca ".......Contractul individual de munca in perioada de proba nu este consolidat, iar clauza de denuntare a contractului, in perioada respectiva, nu poate fi afectata de interdictii. In plus, intr-o atare ipoteza nu este vorba de o veritabila concediere" indicand in acest sens si Decizia nr. 657/2009(publicata in MOF partea I, nr. 418 din 18 iunie 2009) Curtea Constitutionala a observat ca acest text este conform cu legea fundamentala.
Astfel, avand in vedere cele aratate, credeti ca o pot ajuta in vreun fel pe aceasta tanara? Eu sincer cred ca si daca voi reusi reintegrarea ei in functie, la expirarea perioadei de proba, angajatorul o va concedia de urgenta....
Va multumesc.
stie cineva unde pot gasi prevederile noului cod rutier intrat in vigoare la 1 ian 2012? Multumesc!
Va multumesc mult inca o data!