avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate Legal Advisor

Activitate Legal Advisor

Bună ziua!

Beneficiez de reducere la onorariul notarial aferent unui contract de vânzare (am calitatea de cumpărător) dacă am studii juridice?
Anul trecut exista o astfel de reglementare.
Multumesc!
Făceam referire la alin (9 indice 7), introdus prin OUG 87/2024, Prin exceptie de la prevederile alin. (8), autoritatile si institutiile publice pot achizitiona autoturisme cu propulsie hibrida - alimentate pe benzina + electric - al caror pret nu poate depasi contravaloarea în lei a sumei de 27.000 de euro inclusiv T.V.A., calculata la cursul BNR din data initierii procedurii de atribuire a contractului de achizitie.
Conform Ordonanței nr. 80/2001, art. 5 (9) Prin exceptie de la prevederile alin. (8), autoritatile si institutiile publice pot achizitiona autoturisme cu propulsie hibrida - alimentate pe benzina + electric - al caror pret nu poate depasi contravaloarea în lei a sumei de 27.000 de euro inclusiv T.V.A., calculata la cursul BNR din data initierii procedurii de atribuire a contractului de achizitie.
În opinie personală, se poate face această achiziție, având în verere și dispozițiile OUG nr 34/2023?


Mulțumesc mult!
Bună ziua,
Se pot achiziționa autoturisme de către instituțiile publice în anul 2024?
Răspuns la discuția Promovare 2024
Mulțumesc frumos!
Discuție Promovare 2024
Este posibil să fiu promovat, prin examen, pe un post care nu este unic, conf, OUG nr. 115/2023 (sistem bugetar)?
Mulțumesc!
Bună ziua!

Documentele în format electronic se consideră comunicate doar în urma primirii unei confirmări de primire?

Mulțumesc.
Mulțumesc mult!
Bună ziua!

Sunt membru în comisia de concurs într-o autoritate publică. Anul trecut am avut relații contractuale cu unul dintre candidați, relații care au încetat. Sunt incompatibil? Care este temeiul legal?

Mulțumesc!
Mulțumesc pt. răspuns.