avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Gainariu

Activitate Maria Gainariu

Buna ziua
Tatăl meu este plecat de acasă din 2000 , de 24 de ani nu se știe nimic de el. Mama a divorțat în 2007 ,iar la divorț apartamentul a fost lasat jumate jumate. Întrebarea mea este ce putem face noi copii sa moștenim partea lui tata de apartament daca el este de negasit ? Daca noi nu avem certificatul lui de deces nu avem nimic.
Mulțumesc
Mulțumesc
Dar dupa ce modifica numele poate să plătească și partea lui tata de impozit ? Nu se știe nimic de el de 25 de ani și nu ar vrea aa rămână cu datori din cauza lui

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, va duceti cu actele de divort si cereti corectarea datelor din evidenta. Ar fi bine sa fi pastrat si chitantele de plata a inpozitelor.

Buna ziua mă scuzați daca va deranjez
Cu o problema din nou daca puteți să ma sfătuiți
Mama a divorțat 2007 , dar contractul de la apartament a rămas tot pe numele după căsătorie. Nu la schimbat și ea plătește impozitul la casa in fiecare an pe numele vechi ( pe chitanță scrie numele de la căsătorie) . Acuma cineva ea spus că ea nu figurează că a platit impozit deoarece ea acuma e pe numele ei de domnișoară. Este adevărat ? Poate să facă ceva sa dovedească toți ani care i-a plătit până acum
Și încă ceva daca modifica numele , poate să plătească și partea lui tata de impozit avand în vedere că nu se știe nimic de el de 25 de ani ? Mulțumesc