avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate M.ionescu

Activitate M.ionescu

Buna ziua,
Lucrez in strainatate cu un contract de munca pe durata de 6 luni. .Datorita faptului ca in aceasta perioada fetita mea a ramas cu parintii mei (i-mi este acordata spre crestere si ingrijire in urma divortului),iar acestia au procura din partea mea sa se ocupe atat de fetita cat si de problemele financiare (drept de semnatura)
Va rog sa-mi dati un consiliu :Mama mea poate depune o cerere de recalculare a pensiei alimentare (unde si ce acte trebuie sa aiba?)sau trebuie sa angajez un avocat?
Va multumesc
Multumesc cu respect ! intredevar sunt sigura ca fetita mea niciodata nu va reusi sa discute cu altcineva despre aceste lucruri.Si atunci cand mi le spune mie se scuza de nenumarate ori fata de mine ,pentru ca are impresia deja ca sunt dupa cum spune ea ""treburi mult prea sofisticate si mult prea intime "si mi le spune datorita deschiderii pe care o are fata de mine cerandu-mi explicatia doar pentru faptul ca eu am rugato atunci cand nu intelege ceva cand are o problema de orice natura sa ma intrebe fara nici o retinerere.E un copil extraordinar este de FB pe line la scoala ,sunt atat de mandra de ea ,si nu as vrea sa o fac sa sufere mai mult ducando prin camere de consiliu ,etc .Sigur daca va exista o cale o voi gasi dar nu sa o fac sa sufere mai mult decat sufera acum Multumesc !
Sunt de acord ca o fetita la 10 ani terebuie sa aiba deja o educatie sexuala , am avut discutii cu ea privitoare la acest subiect si la scoala au inceput sa primeasca aceasta educatie,,,nu sunt o conservatoare din punctul asta de vedere ci de modul si limitele in care se face acceasta educatie.Nu stiu cum ar reactiona alte mame cand ar fi nevoite sa raspunda la intrebarea ""De ce baietii trebuie sa imbete fetele pentru a le r................??? si multe expresii de genul asta pe care copilul nici nu le stie semnificatia ,de asta mi le si spune nevinovata ,iar eu nu de putine ori am fost pusa in situatia de a nu fi capanbila pe moment de ai da raspunsul.Eu cred ca oricat de deschisa si civilizata ar fi o mama dar tot ar avea emotii lcand si-ar auzi fetita spunand ca --Un baiat este cel mai fericit atunci cand fata ai face cunil.......(scuzati-ma dar mai mult cred ca nu se poate scrie )iar toate astea le aude in accea casa unde e dusa de taticul ei in orele de vizita
Dar el a inceput sa plateasca cheltuielile numai ca si-a fixat el singur suma de 1 mil .pe luna ceia ce insamna ca eu i-mi voi recupera suma in mai mult de 1 an si nu pentru faptul ca nu ar avea de unde ,castiga foarte bine ,ci pentru faptul ca asa vrea el
La un moment dat am vrut sa renunt si la plata cheltuielilor si la pensie alimentara ,la tot numai sa inceteze odata acest calvar,dar avocatul meu mi-a spus cam asa Daca ti s-a acordat acest copil este nu numai sa-l cresti si sa-l educi ci sa fii capabila sa-i aperi si drepturile ,sunt drepturile copilului pe care tu ca mama trebuie sa i le aperi.
Copilul meu are 10 ani iar copii vecinei :17 ani baiatul ,iar fata 19,diferenta este mult prea mare intre ei.Deja copilul meu remarca fapul ca atunci cand stau la masa impreuna toti se cearta pe cate beri beau mai mult ,cate cuceriri a facut baiatul ,cum a procedat sa bage o fata in pat,etc, chestii de genul asta,care pe mine ma ingrozesc ,deja fetita mea a inceput sa-mi puna intrebari cu privire la sex ,discutii pe care le aude in acea casa si nu le intelege inca.Faptul ca ei au un alt mod de educatie considerand ca un copil trebuie sa stie "de toate" ,indiferent de varsta ,e optica lor n-o comentez dar eu incerc sa-i dau o educatie in limita bunului simt ,a respectului si poate privesc educatia poate dintr-un unghi mai conservator.
Nici o ofensa la adresa mea,:)deja am trecut de stadiul suferintei mele ,nu neg faptul ca aceasta a fost si poate ca mai sunt sechele dar mi-am pastrato pentru mine,sunt destul de constienta de asta si am cautat sa -mi pastrez controlul emotiilor in fata copilului,chiar daca nu de putine ori i-mi inghiteam lacrimile adanc in suflet ,pentru nu a lasa nimic la vedere.Am trecut prin multe de cand a inceput acest calvar dar cine ma tinut tot timpul cu moralul sus a fost tocmai acest superb copilas.Poate fiecare mama tinde sa exagereze cand e vorba de copilul sau dar datorita faptului ca am un copil minunat dar cu o sensibilitate marita .Nu pot sub nici o forma sa ma astept la un copil de 10 ani sa judece mai mult decat tatal sau la 40.
De trei ani fostul sot ma plimba prin procese ,sunt satula ,datoare pana peste cap acum am ajuns sa muncesc in Italia si sa fiu nevoita sa stau departe de copilul meu pentru a-mi putea achita datoriile de la procese nemaivorbind de faptul ca acest tata binevoitor care a inceput achitarea sumei de 1 mil.a procedat in felul urmator Avand de plata pensia alimentara 15oo.ooo a trimis 1000 pentru plata cheltuielilor de judecata iar pe alt cupon 500 pentru pensia alimentara.Deci el se joaca pur si simplu cauta metode de a ma face sa ajung iar prin procese ,scuzatima dar urasc asta ,ce fac toata viata o sa umblu pe salile judecatoriiilor??El nu are nici o grija dar eu am un copil de crescut si mai mult de atat vreau sa -l cresc frumos si in liniste
Copilul deja a ajuns la un psiholog iar eu sincera sa fiu am citit o biblioteca intreaga cu privire la modul cum i-mi pot ajuta copilul in situatia de fata ,am luat legatura cu psihologi cu multi ani de experienta in spate ,am incercat sa las deoparte toata suferinta mea si cu dragostea ce -i port acestui ingeras sa reusesc sa o ajut sa sufere mai putin..Credetima ca am facut tot ce am putut eu,niciodata copilul n-a auzit un cuvant de rau la adresa tatalui din partea mea ,am incercat dimpotriva sa gasesc calea de a o face sa inteleaga lucruri grele de discutat la varsta ei dar de una singura nu reusesc.In urma testelor psihologice facute a reiesit clar un fapt neasteptat imbucurator pt.mine pe de oparte dar pe dealta parte dezastruos tinand cont de situatia de fata.Copilul are un coeficient de inteligenta foarte mare dar si o sensibilitate egala.Psihologii mi-au spus cam asa Aveti de lucru cu cel mai dificil tip -Copilul intelege foarte mute dar si sufera la fel de mult datorita sensibilitatii.Dar tatal ei o considera doar un copil mic care nu intelege nimic si trateaza cu indiferenta sau interpreteaza ca eu as fi de vina .Dar scuzatima -e asa de nedrept pentru faptul ca unul din parinti si-a ales la un moment alt drum ,nimic de zis poate fericit pentru el dar copilul de ce este nevoit sa sufere dar pentru ca-i este parinte??????
In urma divortului copilul in varsta de 10 ani mi-a fost acordat mie,fostul sot si-a schimbat locuinta la un apartament pe aceiasi scara cu noi impreuna cu o fosta prietena de familie .Deja situatia e foarte dureroasa pentru copilul meu care este supus chinului de a-si vedea tatal impreuna cu cei 2 copii ai vecinei si normal la varsta ei nu intelege altefel decat ca acei copii ia furat tatal.Eu nu i-am interzis niciodata fostului sot sa-si vada copilul ,mai mult de atat chiar si in afara programului de vizita,dar cu toate ca l-am rugat sa fie atent cu copilul i-am explicat situatia ,el nu face decat sa il raneasca mai mult.Cand ia copilul il pune in contact cu noua lui familie (nemaivorbind de mediu,bautura,comportament ,limbaj)iar eu sunt subiectul principal al discutiilor dintre ei.Copilul revenind acasa i-mi relateaza cu durere toate acestea ,mai mult de atat i-si iubeste foarte mult tatal dar nu vrea sa-l supere spunandu-i ca nu mai vrea sa participe la intalnirile cu el impreuna cu noua lui familie.E legal si uman din partea mea sa nu-i interzic contactul cu tatal sau dar ce fac cu suferinta copilului meu??