avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate peters

Activitate peters

Buna seara,

m-ar interesa cateva exemple de onorarii pretinse de avocati pentru intocmirea statutului unei asociatii, precum si legalizarile tuturor actelor necesare...
Va multumesc
MULTUMESC MULT PT. AMABILITATE !
nu m-ati inteles....E vorba de o casa cu trei nivele plus terenul aferent. Aceasta casa ar trebui impartita egal si gasita o solutie legala deoarece parintii traiesc chiar la parterul casei. Eu nu locuiesc acolo pt ca am apartamentul meu, dar fratele meu locuieste pe un etaj. Eu l-as lasa sa gaseasca solutia "ideala", doar ca fiind casatorit de curand inca nu-si pune problema unui eventual divort sau partaj, de preferat ar fi sa nu fie cazul, dar eu, trecut fiind prin amandoua, mi-as lua masuri de siguranta chiar si pt el !!!
asta as fi vrut si eu inainte sa-si ceara fratele meu partea....acum varianta asta cade. Dealtfel, eu fiind trecut printr-un divort si implicit partaj stiu ca e bine sa fie rezolvate lucrurile la timpul lor. Cunoasteti si alte variante pt rezolvarea problemei?
hmm, atunci ce variante legale exista care sa cuprinda si intretinerea pe timpul vietii a parintilor?
va multumesc doamnelor, inteleg din cele scrise ca forma cea mai convenabila ar fi tot actul de donatie. In actul de donatie poate exista o clauza de intretinere a parintilor pe timpul vietii de catre amandoi fratii?
Suntem doi frati la parinti iar fratele meu isi doreste partea de mostenire, parintii fiind inca in viata. Cum credeti ca ar fi cel mai intelept de procedat, care ar fi calea, act de donatie sau de vanzare cumparare? Ma intereseaza daca , fratele meu fiind casatorit, la un eventual divort, in cazul actului de vanzare cumparare nu trebuie sa imparta cu actuala lui sotie...
Ce alte variante ar mai exista pentru rezolvarea problemei?
Cu multumiri anticipate,
Peters
da, va multumesc mult, aveti dreptate au fost " donatii sub forma darului manual", ca deobicei parintii si fratii nu-ti prea fac contracte de imprumut sau de donatie, desi ar trebui sa invatam si noi romanii sa facem asa ceva, atata vreme cat se vorbeste tot mai putin de constiinta morala sau de reconostinta si din ce in ce mai mult de casatorii de interes...etc.
Bineinteles ca o sa-mi iau un avocat, atata numai ca nu sunt in tara si de aceea ma interesez mai intai ce trebuie sa fac si cum !
va multumesc pentru amabilitate !
Bun gasit tuturor !!!
urmand a initia un proces de partaj, as avea nevoie de la dvs. de cateva informatii preliminare.
obiectul partajului este un apartament dobandit in timpul casatoriei la care contribuabilul principal am fost eu, desi acum fosta sotie pretinde jumatate. Banii achizitionarii imobilului au provenit din vanzarea unui teren al parintilor mei, aprox 20 de procente din valoarea apartamentului, apoi un ajutor al fratelui meu in valuta cam tot atatea procente, un imprumut de la banca valorand aproape jumatate valoarea imobilului (contractat de mine), iar restul banii de la nunta.
Ma intereseaza mai intai daca imobilul il pot pastra eu, cu conditia platii despagubirii a ceea ce va hotari instanta pentru ea.
In al doilea rand, cum pot justifica faptul ca eu sunt contribuabilul principal la cumpararea imobilului, adica:
-fratele meu poate fi martor in proces, mai ales ca mi-a dat o suma de bani pt achizitionarea locuintei ?
-parintii mei pot avea un rol atata vreme cat si-au vandut un teren pt a ne ajuta in cumpararea locuintei ?
-faptul ca fosta sotie in timpul casatoriei nu a muncit decat 5 luni din 5 ani, conteaza?
Cu multumiri !!!