avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate ianculescu_g

Activitate ianculescu_g

Vreau sa ma pensionez anticipat in august 2024 pentru a beneficia de cei doi ani care se acorda pentru cei care locuiesc in zonele poluate. Am inteles ca dupa ce depun dosarul mai pot lucra ca angajat pana ce primesc decizia de pensionare. Intrebarea mea este ce se intampla daca decizia de pensionare im va veni dupa 1 septembrie 2024 ? Voi intra sub incedenta noi legi a pensiilor sau se va tine cont ca am depus dosarul inainte de 1 septembrie si pensia mi se va calcula dupa legea veche ?
Multumesc pentru raspuns, este clar si la obiect. Mai am o singura nelamurire. Dupa ce depun dosarul pentru pensie cat mai trebuie sa mai lucrez ? pana cand imi vine raspunsul privind calcularea pensiei ? Sau trebuie sa imi fac lichidarea pana la sfarsitul luni august pentru a nu depasi data de 01/09/2024 cand va intra in vigoare noua lege a pensiilor ?
Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ani. Locuiesc in Ploiesti de peste 30 de ani (zona cu risc de poluare). Am o vechime in munca de 40 de ani. In aceste conditi ma pot pensiona anticipat in luna august 2024 fara a fi penalizat ? Daca da, voi beneficia de recalcularea pensiei la 1 septembrie ? In caz ca pensia nu imi va fi suficienta voi putea lucra ca PFA pe viitor ?