avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa ma pensionez anticipat in august 2024 pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa ma pensionez anticipat in august 2024 pentru a beneficia ...

Vreau sa ma pensionez anticipat in august 2024 pentru a beneficia de cei doi ani care se acorda pentru cei care locuiesc in zonele poluate. Am inteles ca dupa ce depun dosarul mai pot lucra ca angajat pana ce primesc decizia de pensionare. Intrebarea mea este ce se intampla daca decizia de pensionare im va veni dupa 1 septembrie 2024 ? Voi intra sub incedenta noi legi a pensiilor sau se va tine cont ca am depus dosarul inainte de 1 septembrie si pensia mi se va calcula dupa legea veche ?

Alte discuții în legătură

Buna ziua. pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ... ianculescu_g ianculescu_g Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ani. Locuiesc in Ploiesti de peste 30 de ani (zona cu risc de poluare). Am o vechime in munca de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. acum doi ani (06.2021) ... sebi07 sebi07 Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani (06.2021) am depus cerere pentru pensionare anticipata partial. Am primit decizia dar din cauza ... (vezi toată discuția)
Incetare cim la pensie de invaliditate grad 3 silviu1975 silviu1975 Se da urmatoarea situatie: - concediu medical pana in 31.08.2021 - Decizie medicala pentru incapacitate de munca gradul 3 primita in data de 23.08.2021, ... (vezi toată discuția)