avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani (06.2021) ...

Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani (06.2021) am depus cerere pentru pensionare anticipata partial. Am primit decizia dar din cauza cuantumuli (mic) al pensiei am decis sa lucrez in continuare. Considerati ca pot beneficia de art 65 din Legea 263 cu 2 ani reducere pentru zone poluate? ( locuiesc in Giurgiu si din luna iulie indeplinesc aceste conditii). Si daca da, cum interpretez aceasta? se recalculeaza pensia cu cei doi ani lucrati dupa decizia anticipata ca si pensie la termen? sau care sunt avantajele acestei reduceri!
Multumesc anticipat!!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iunie 2023
sebi07, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:45, 24 Iunie 2023
Nu mai puteti trece din pensie anticipata partiala cu penalizare, la pensie anticipata partiala fara penalizare(art.65(5).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea ... Iordan C Iordan C Buna ziua, Am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru ca locuiesc de mai mult de 30 de ani in zona ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. data nașterii 09.1965 sex feminin, vechime 36ani ... Claudia Cocalea Claudia Cocalea Bună ziua. Data nașterii 09.1965 sex feminin, vechime 36ani și 11luni.,peste 30 de ani locuiți în zonă poluata. Ma ajuta in cazul anticiparii partiale ... (vezi toată discuția)
Pensionari si probleme juridice muntea_ileana@yahoo.ro muntea_ileana@yahoo.ro Beneficiez de pensie anticipata partial si de reducere de 2 ani la varsta de pensionare din legea 213\\2020,mentionez ca sant de gen feminin si am 56 de ani ... (vezi toată discuția)