Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani (06.2021) ...

Buna ziua! am varsta de 60 ani si 4 luni. Acum doi ani (06.2021) am depus cerere pentru pensionare anticipata partial. Am primit decizia dar din cauza cuantumuli (mic) al pensiei am decis sa lucrez in continuare. Considerati ca pot beneficia de art 65 din Legea 263 cu 2 ani reducere pentru zone poluate? ( locuiesc in Giurgiu si din luna iulie indeplinesc aceste conditii). Si daca da, cum interpretez aceasta? se recalculeaza pensia cu cei doi ani lucrati dupa decizia anticipata ca si pensie la termen? sau care sunt avantajele acestei reduceri!
Multumesc anticipat!!!
sebi07, utilizator
Nu mai puteti trece din pensie anticipata partiala cu penalizare, la pensie anticipata partiala fara penalizare(art.65(5).