Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Data nașterii 09.1965 sex feminin, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Data nașterii 09.1965 sex feminin, vechime 36ani ...

Bună ziua. Data nașterii 09.1965 sex feminin, vechime 36ani și 11luni.,peste 30 de ani locuiți în zonă poluata. Ma ajuta in cazul anticiparii partiale adeverință de 30 de ani locuiți în zonă poluata sau depun dosarul de pensionare anticipată parțial și la implinirea vârstei de pensionare standard minus doi ani depun și adeverința cerând casei de pensii anularea penalizarii? Îmi modifică cuantumul penalizarii (reduce) această adeverință dacă o depun de la început pentru pensionare anticipată parțial? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Septembrie 1965 Iulie 2028 62/10 34/4
-Conform art.65(5) si anexei 5 din legea 263/2010 va puteti deschide drepturile la pensie anticipata partiala fara penalizare incepand cu ziua din iulie/2026 cand impliniti varsta de 60 ani si 2 luni.Sa vedem ce va spune si noua lege.