Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie

Sex feminin n. 26.12.1955, 37 ani lucrati , din care 2 somaj, 20 ani lucrati in gr.2-a de munca. Cand pot iesi la pensie. Va multumesc.
Daca ati implinit cei 20 ani in grupa II-a cu 100%, aveti o reducere a varstei standard de pensionare de 4 ani si 6 luni.
Pentru dec. 1955 pensionarea la limita de varsta este in martie 2016, minus 4 ani si 6 luni, rezulta oct. 2011. Stagiul complet de 30 ani si 3 luni il aveti depasit.
Pentru pensie anticipata partiala se poate iesi si acum.
Viorel_Lucaciu, utilizator