avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ...

Buna ziua. Pe data de 13 august 2024 implinesc varsta de 63 de ani. Locuiesc in Ploiesti de peste 30 de ani (zona cu risc de poluare). Am o vechime in munca de 40 de ani. In aceste conditi ma pot pensiona anticipat in luna august 2024 fara a fi penalizat ? Daca da, voi beneficia de recalcularea pensiei la 1 septembrie ? In caz ca pensia nu imi va fi suficienta voi putea lucra ca PFA pe viitor ?
Cel mai recent răspuns: ianculescu_g , utilizator 02:09, 5 Martie 2024
Da.
Incepand cu 13/08/2024 puteti sa va deschideti drepturile la pensie anticipata partiala fara penslizare.
Atentie!
In calculul acesteia nu intra stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Incepand cu 01/09/2024 vi se va recalcula pensia pe noua formula de calcul.
In ptimul rand vi se vor acorda puncte de stabilitate in conditiile legii.
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns, este clar si la obiect. Mai am o singura nelamurire. Dupa ce depun dosarul pentru pensie cat mai trebuie sa mai lucrez ? pana cand imi vine raspunsul privind calcularea pensiei ? Sau trebuie sa imi fac lichidarea pana la sfarsitul luni august pentru a nu depasi data de 01/09/2024 cand va intra in vigoare noua lege a pensiilor ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se merita sa ies la pensie anticipat fiind din zona defavorizata? ... Plesaianis Plesaianis Se merita sa ies la pensie anticipat fiind din zona defavorizata? Sunt din Ploiesti si peste 1 luna implinesc 63 de ani. Stagiu de cotizare 37 ani. Care ar fi ... (vezi toată discuția)
Pensionare divele divele In situatia in care un barbat nascut la data de 12.07.1954 doreste sa se pensioneze la data de 01.01.2017, i se va calcula pensia fara penalizare , stiind ca ... (vezi toată discuția)
Peste exact 26 de zile implinesc 63 ani. sunt din ploiesti si ... Plesaianis Plesaianis Peste exact 26 de zile implinesc 63 ani. Sunt din Ploiesti si ma pot pensiona anticipat fara penalizare. Stagiul de contributivitate 37 ani 2 luni si 3 zile. ... (vezi toată discuția)