avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate melisalorena

Activitate melisalorena

Il primesc virament si este trecut si pe fluturas

CST1976 a scris:

Bonusul este mentionat in contractul de munca? El este trecut in statul de salariu? Sub ce forma il primiti, numerar sau virament?

Targetul e numarul de voci pe care trebuie sa le atingem , acum in 6 ei vor sa completam intr un tabel cu dovada chitantei cum ca eu am platit depozitele alea care le au cerut la clienti,adica am inteles e greseala mea ca am dat mai departe cererea dar de ce îmi vine cu chestia asta de acum ceva timp , si nu sunt doar eu singura de pe tara care a gresit , dar de unde cred ei ca a si putea plati suma aia colosala de depozite cerute tot de ei de la monitorizare , si clientii aia fiind platnici buni .
Am inteles daca era vorba de o suma mica dar in total ar fi 3500 lei . si momentan nu imi dau nici o solutie , neavand banii astia unde se ajunge ?!
Exact acelasi lucru mi s -a intamplat si mie , dar eu sunt curioasa daca ar avea voie sa imi ia bonusul realizat , ca din salariu am inteles ca nu au voie .


Bogdan2001 a scris:

Deci nu are legatura ca este un target sau este partea fixa a slariului

Buna ziua , noi avem salariu fix lunar plus un bonus realizat dintr un target , ar fi sanse sa imi opreasca din banii de bonus , sau nici asa nu ar avea voie … ?!
Din salariu chiar nu are cum sa imi ia nu a ajuns chestia asta mai sus la HR sau altii .
Posibil cel mult sa mi ia tot bonusul , insa nici asa nu sunt de acord …

Buna , lucrez intr-o companie de telecomunicatii , avand salariul fix si bonusul lunar care este in functie de targetul realizat.
Recent s-a primit un e-mail cu niste clienti la care li s-au perceput un depozit în momentul efectuării unei cereri de abonament, din greseala s-a bifat in aplicația repsectiva ca fiind platit , insa defapt este unpaid, neplatit, Cei din firma ne obliga sa achitam sumele cu numarul de chitanta , intrebarea mea este , ce poate sa mi se intample daca nu vreau sa achit , mi se pare absurd, este o suma foarte mare. Poate sa mi se scada din bonus sau salariu ? Nu inteleg daca s-a facut o greseala de ce nu se poate face nimic, se intampla atatea magarii in firme.