avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate adrian67_sv

Activitate adrian67_sv

Răspuns la discuția despre delegarea unui angajat
corect! dar daca voi primi delegatie si in acelasi timp va trebui sa execut si sarcinile postului meu, fara a-mi plati munca suplimentara, cred ca voi apela la instanta!
va salut cu respect!
Răspuns la discuția despre delegarea unui angajat
logic asa e! dar daca angajatorul emite o decizie de delegare, cum voi putea sa o contest? sau unde, mai bine zis? pt. ca sistemul e foarte ... ferm si cu problemele financiare din ziua de azi ... mai toti iti spun daca nu-ti convine ... poti pleca!
am o dilema! lucrez la o institutie de stat. in aceasta institutie este un post neocupat (titularul fiind detasat temporar pe un alt post) de aproape un an. pina acum eu si colegii am suplinit fiecare cu cate o bucatica din responsabilitatile acelui post, fara a fi platiti suplimentar. acum, seful vrea sa-mi dea delegatie pentru atributiunile acelui post doar mie, dar fara a fi platit, invocand prevederile contractului colectiv de munca - unde scrie ca un angajat poate fi delegat sa execute sarcinile altui post. dilema mea este urmatoarea: trebuie sa execut sarcinile postului meu + sarcinile postului unde primesc delegatie (fara a fi platit? - pt. ca e criza!), sau va trebui sa execut doar sarcinile postului unde voi avea delegatie? exprimarea din CCM cat si din Codul muncii este ambigua.
sper sa fie cineva care sa-mi explice si mie calea legala, pt. ca m-am saturat sa muncesc suplimentar cu titlu de "delegarea atributiunilor" pe perioada de criza!
va multumesc anticipat!
am o rugaminte: care sunt pasii ce trebuie parcursi pentru partajul succesoral, dupa ce a decedat si al doilea parinte? ce taxe sunt de platit, daca sunt scutiri de taxe (am auzit de la diverse persoane, dar fara o baza credibila) intr-un anumit termen, amanunte importante despre acest subiect. mentionez ca toti cei 4 frati sunt de buna credinta si s-au inteles de comun acord asupra mostenirii de la parinti. va multumesc anticipat pentru informatii si sfaturi.