avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Lorant

Activitate Lorant

Multumesc pentru sfaturi, pana la urma m-am decis sa imi fac firma in statele unite, mi se pare mult mai convenabil si mult mai usor. Legislatia in Romania "e praf", ca deobicei.
@annajanette:
stiu ca trebuie sa imi inregistrez produsul la ORDA, iar daca asa usor ar fi cu PFA si SRL nu as mai intreba prin alte parti.

@Dragos Negoitescu:
Daca vreau sa imi fac un PFA nu am nevoie sa am studii terminate pe profilul pe care vreau sa intintez PFA-ul? La mine asta nu e valabil. Cum voi emite facturi in valuta? Din cate stiu acest lucru este ilegal. Cand extrag bani din paypal se retrage mai mult deodata, in caz de control nu as avea cum explic exact ce sunt cu banii din cont. Iar la TVA pot fi neplatitor de TVA pana la cifra de afaceri de 35000 euro echivalent in lei. Va rog sa ma corectati daca nu sunt bine informat cu ceva anume.
Am uitat sa mentionez mai sus ca vreau sa vand la persoane fizice nu companii. Si pretul produsului ar fi variabil caci s-ar vinde pe sistemul "plateste cat vrei", nu as avea un pret fixat.
Buna. Sunt un programator din Romania si as dorii sa imi vand produsele pe internet. As avea nevoie de niste informatii daca ma poate ajuta cineva. Am fost la mai multi avocati si juristi dar nimeni nu mi-a putut da un raspuns concret ce si cum trebuie sa fac sa fie legal.
Situatia este in felul urmator.
-Eu creez un program pe care vreau sa il vand pe internet.
-Targetul de vanzare este fi in SUA si alte tari straine.
-Procesorul de plata ar fi serviciul Paypal(valuta lor este in EURO si USD)

Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa fiu 100% in legalitate.
buna, v-am scris in saptamanile trecuta ca sunt propietarul unui club care are probleme cu localnica de alturi. dupa amenintari a trecut doamna la reclamatii la primarie, si sa cheme in fiecare weekend politia pe capul meu. din cauza asta am luat 3 amenzi pentru disturbarea linistii publice(chiar daca n`o fost asa ceva dar infine), si pentru asta mi s-a suspendat activitatea pe punctul acela de lucru pentru 30 de zile. maine am sa ma duc iara la un avocat sa vad ce sa fac, dar inainte am zis ca postez aici sa vad ce spun si altii. multumesc anticipat. pentru orice alte detalii postati aici va rog.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
am incercat de destule ori .. dar nu vrea sa cedeze :) .. problema e ca sotul ei detine o functie mare intr-o institutie de stat si asta o incurajeaza, ca doar toate merg pe interes .. in rest ea ii "za skin of za dick", o lucrat toata viata ca ospatara, si acuma sta acasa si nu-si gaseste linistea ..
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
pai da .. clubul este "intr-un cartier de locuinte" .. cum is toate din oras. Problema este ca daca n-ar fi voie, de ce mi s-a elibarat autorizatia de functionare pentru aceasta activitate .. ii de ne-inteles dar infine .. cu muzica nu ar fi problema .. nu se aude, DAR pe oameni ii deranjeaza oamenii .. nu prea pricep ce treaba am eu cu ei .. din moment ce nu se afla pe teritoriul meu, ii in capatul strazii si urla ca descreieratu .. ar trebuii sa ii duc de mana acasa ? teoretic asta ii treaba politiei sa imparta pe amenzi pentru tulburarea linistii publice sau io stiu .. nu ?
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
bun .. deci sa inteleg ca reclamatiile la primarie nu au nici un sens ? doar atunci poate sa ajunga la ceva daca ma da in judecata ?
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
multumesc de informare. si apropo, la noi in judet sanepidul detine aparatul de masurat decibei .. nu stiu cum si de ce dar traim in romania, tara tuturor posibilatilor :)
Buna. Proprietarul unui club. Nu va pot zice denumirea si locatia din motive bune. Am si eu o problema .. sper sa ma puteti ajuta intr-un fel sau altul. Am o vecina cu probleme care tot timpu face reclamatii si "da din papagal". Aceasta persoana a strans mai multe semnaturi de pe strada, pentru inchiderea activitatii. Foaia pe care s-au semnat, contine doar un tabel cu numele si semnatura acestora. Pe alta foaie scrie "pentru ce or semnat". Este legal acest document ? Alta chestie .. mi s-o zis de la primarie ca o sa vina Sanepidu, sa masoare decibelii in timpul noptii, sa vedem daca este adevarata acuzatia. Or mai fost masuraturi de genu, si nu am trecut peste limita legala admisa .. si asa o sa fie mereu. Ce pot eu face in cazul asta sa nu mai fiu deranjat ? o pot da in judecata pentru calomnie sau atlceva ? multumesc