avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate bopejab

Activitate bopejab

Cum obtin buletin de identitate?

Buna,
Am nevoie de un ghid, ca nu inteleg exact care e procedura.

Deci, locuiesc in Marea Britanie si am pasaport roman cu domiciliu in strainatate. Ma mut in Romania definitv, si o sa am nevoie sa obtin buletin de identitate cat mai rapid (in mai putin de o luna) pentru a putea deschide PFA.

Am urmatoarele intrebari:
1) Este nevoie de adresa de domiciliu. Cum o obtin daca stau in AirBnb sa zicem pina gasesc chirie?
2) Dupa ce gasesc chirie, este nevoie de acordul proprietarului presupun, ce se intimpla daca nu da acord?
3) Pentru ce e nevoie de certificat de nastere a copilului, daca imi schimb doar eu domiciliu?
4) E posibil de obtinut un buletin provizoriu ca sa-l folosesc la deschiderea PFA?

Multumesc



Sosirea in romania, cum se calculeaza anul fiscal?

Buna, daca revin in Romania de peste hotare (definitiv) sa zicem in luna iunie, devin rezident fiscal din iunie si platesc impozit pentru venitul de la data sosirei, sau devin rezident fiscal pentru tot anul 2024 si trebuie sa declar venitul care l-am primit sa zicem in Februarie lucrind peste hotare?
De asemenea am buletin din R. Moldova (cu adresa de domiciliu in R. Moldova), il pot folosi?
Infiintare SRL doar cu pasaport.

Buna, la moment ma aflu in Marea Britanie (si sunt domiciliat aici). Am pasaport romanesc cu domiciliu in UK. Nu am locuit niciodata in Romania si nu am avut buletin.
Doresc sa-mi deschid un SRL (on-line) si sa ma mut in Romania.
E posibil sa deschid SRL doar cu pasaport si fara buletin? Ca de altfel e proces lung cu obtinerea buletinului