avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum obtin buletin de identitate?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum obtin buletin de identitate?

Cum obtin buletin de identitate?

Buna,
Am nevoie de un ghid, ca nu inteleg exact care e procedura.

Deci, locuiesc in Marea Britanie si am pasaport roman cu domiciliu in strainatate. Ma mut in Romania definitv, si o sa am nevoie sa obtin buletin de identitate cat mai rapid (in mai putin de o luna) pentru a putea deschide PFA.

Am urmatoarele intrebari:
1) Este nevoie de adresa de domiciliu. Cum o obtin daca stau in AirBnb sa zicem pina gasesc chirie?
2) Dupa ce gasesc chirie, este nevoie de acordul proprietarului presupun, ce se intimpla daca nu da acord?
3) Pentru ce e nevoie de certificat de nastere a copilului, daca imi schimb doar eu domiciliu?
4) E posibil de obtinut un buletin provizoriu ca sa-l folosesc la deschiderea PFA?

Multumesc



Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 13:41, 28 Martie 2024
1. este nevoie de acordul proprietarului dacă nu aveți contract, altfel nu se poate.
2. daca contractul este inregistrat la ANAF, nu este nevoie de acordul proprietarului.
3. domiciliul minorului este la parinti; daca in baza de date copilul are domiciliul stabilit la dvs., este obligatoriu să ii schimbe si lui domiciliul, deci aveti nevoie de certificat de nastere.
4. cartea provizorie, cu motivul lipsa locuinta (pentru ca asa se elibereaza daca nu puteti face dovada adresei de domiciliu) nu cred ca vă va fi de folos, pentru că la adresă se trece doar orasul (sectorul) in care locuiti.

Ca sa renuntati la domiciliul din strainate si va stabiliti in Romania, e bine sa gasiti intai un loc unde sa aveti domiciliul : ori va ia cineva in spatiu (ruda, cunostiinta) ori faceti un contract de inchiriere inregistrat la ANAF.
Faceți cartea de identitatea și apoi deschideti PFA-ul.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2024
georgiana.td, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin pierdut in uk Cristina Varia Cristina Varia Buna ziua as avea o intrebare .cum pot sami fac buletinul din nou pentru .ca mi l-am pierdut aici in Marea Britanie .mai nou orasul este blackburn .am cautat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt din rep. moldova, dar am cetatenie romana si ... cata-11 cata-11 Buna ziua, sunt din Rep. Moldova, dar am cetatenie romana si pasaport romanesc cu domiciliu in strainatate. Pot obtine buletin romanesc permanent (adica pe 7 ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl doar cu pasaport (domiciliu in strainatate) bopejab bopejab Infiintare SRL doar cu pasaport. Buna, la moment ma aflu in Marea Britanie (si sunt domiciliat aici). Am pasaport romanesc cu domiciliu in UK. Nu am locuit ... (vezi toată discuția)