Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Infiintare SRL doar cu pasaport (domiciliu in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Infiintare SRL doar cu pasaport (domiciliu in strainatate)

Infiintare SRL doar cu pasaport.

Buna, la moment ma aflu in Marea Britanie (si sunt domiciliat aici). Am pasaport romanesc cu domiciliu in UK. Nu am locuit niciodata in Romania si nu am avut buletin.
Doresc sa-mi deschid un SRL (on-line) si sa ma mut in Romania.
E posibil sa deschid SRL doar cu pasaport si fara buletin? Ca de altfel e proces lung cu obtinerea buletinului
De asemenea am buletin din R. Moldova (cu adresa de domiciliu in R. Moldova), il pot folosi?
Pasaportul CRDS (cu indicarea domiciliului din străinătate) este act de identitate pentru cetățenii români cu acest statut. Nu puteți deține carte de identitate decât dacă renunțați la domiciliul din străinătate.
Nu văd de ce ați avea probleme la înmatricularea firmei, acesta este un act de identitate valabil, eliberat de autorități din România.